Bělomorskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bělomorskaja
Moscow Belomorskaya metro station asv2019-06.jpg
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 20. prosince 2018[1]
Linky Zamoskvoreckaja
Technické informace
Typ stanice mělce založená
Počet nástupišť 1
Délka nástupiště 163 m
Šířka nástupiště 10 m
Hloubka pod povrchem 18 m
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bělomorskaja (rusky Беломорская) je stanice moskevského metra na Zamoskvorecké lince. Byla otevřena veřejnosti 20. prosince 2018 na již zprovozněném úseku Rečnoj vokzal - Chovrino.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Bělomorskaja je umístěna podél stejnojmenné ulice poblíž jejího křížení se Smolnou ulicí (Смольная улица) ve čtvrti Levoberežnyj na severním okraji Moskvy. Stanice disponuje jedním podzemním vestibulem, od kterého jsou východy k zastávkám veřejné dopravy i k budoucímu podchodu pod Bělomorskou ulicí. Zvláštností vestibulu je to,že je rozdělen na dvě částí, vchodovou a východovou. Každá s těchto částí je propojena s nástupištěm eskalátory. V budoucnu se uvažuje o vybudování druhého vestibulu.

Bělomorskaja je sloupová mělce založená stanice s jedním ostrovním nástupištěm. Výzdoba stanice je tematicky svázána s pobřežím Bílého moře. Je tedy laděná do odstínů zelené, tmavě modré a bílé barvy, což má symbolizovat moře, noční nebe a sníh. Sloupy i stěny stanice jsou obloženy bílým mramorem, v mezerách mezi některými sloupy jsou umístěny lavičky spolu s několika mozaikovými panely na kterých jsou vyobrazeny Valaamský a Solověcký klášter, Kižský pogost a krajiny na severu. Podlahu nástupiště pokrývá šedá sibiřská žula, strop má barvu mořských vln. Do bílých a zelených odstínů barvy je laděn i vestibul, pozemní stavby jsou laděny do zelené.

Perspektivy[editovat | editovat zdroj]

V budoucnu se Bělomorskaja může stát přestupní stanicí na novou Molžaninovskou linku.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Беломорская (станция метро) na ruské Wikipedii.

  1. Новая станция «Беломорская» открывается сегодня в московском метро [online]. [cit. 2021-11-01]. Dostupné online. (Russian) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Chovrino Metro v MoskvěZamoskvoreckaja – 2 směr Alma-Atinskaja
Chovrino Bělomorskaja Rečnoj vokzal
ChovrinoBělomorskajaRečnoj vokzalVodnyj stadionVojkovskajaSokolAeroportDinamo 11Bělorusskaja 5MajakovskajaTvěrskaja 7 9Těatralnaja 1 3Novokuzněckaja 6 8Pavěleckaja 5Avtozavodskaja 14TechnoparkKolomenskajaKaširskaja 11KantěmirovskajaCaricynoOrechovoDomodědovskajaKrasnogvardějskaja 10Alma-Atinskaja