Moskevský centrální okruh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moskevský centrání okruh
Stanice okruhu Lužniki
Stanice okruhu Lužniki
Stát Rusko
Město Moskva
Síť metra Moskevské, Rossijskije železnyje dorogi (vlastník)
Datum otevření 10. září 2016
Počet cestujících 460 tisíc denně
Barva na mapě červená
Technické informace
Typ linky příměstská či městská železnice
Počet stanic 31
Délka 54 km
Soupravy Siemens ES2G Lastočka
Mapa linky
Poloha linky na mapě města
Poloha linky na mapě města
Externí odkazy
OpenStreetMap mapová data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moskevský centrální okruh (rusky Московское центральное кольцоMoskovskoje centralnoje kolco) je 54 kilometrů dlouhá okružní železniční trať v Moskvě, hlavním městě Ruské federace, fakticky fungující jako pozemní linka metra. Leží dál od centra než okružní linka moskevského metra Kolcevaja dlouhá jen 19,4 kilometru, které má ulehčit.

Byla původně plánována a postavena v letech 1903–1908 pod patronátem cara Mikuláše II., do roku 1934 složila jak pro osobní tak i pro nákladní dopravu, poté sloužila výhradně již nákladní dopravě. Pro osobní dopravu byla za 130 miliard rublů zrekonstruována v letech 2012–2016 a pro provoz na ní byly zakoupeny soupravy Lastočka (českyVlaštovka“) z rodiny Siemens Desiro vyráběné v Rusku v Jekatěrinburgu.[1] Počet cestujících se postupně zvyšuje, na konci roku 2016 se jednalo o 300 tisíc osob denně, od září roku 2017 toto číslo převyšuje 400 tisíc cestujících.[2]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Souprava Lastočka na Moskevském centrálním okruhu

Dle představitelů moskevského metra i města Moskvy se jedná o způsob dopravy, který poskytuje cestujícím stejnou úroveň služeb, co se pravidelnosti spojů, systému jízdného i navigace ve stanicích týče. Tato trať je proto integrována do systému moskevského metra, na mapách je vyznačena na schématech metra bílou čarou s červeným okrajem nazývaným MCK a sériovým číslem 14. Na trati je 31 zastávek s přestupy na 10 linek metra a 9 radiálních směrů Moskevské železnice.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V Moskvě otevřeli pozemní metro. Moskvané se domnívají, že je to součást předvolebního boje. Český rozhlas [online]. 2016-9-14 [cit. 2016-9-17]. Dostupné online. 
  2. Новый рекорд МЦК: 400 тысяч пассажиров за день. stroi.mos.ru [online]. [cit. 2018-03-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-06-29. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]