Přeskočit na obsah

Monorail v Moskvě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Monorail v Moskvě
Vlak přijíždějící do stanice Telecentr
Vlak přijíždějící do stanice Telecentr
Stát Rusko
Město Moskva
Síť metra Moskevské metro
Datum otevření 20. listopadu 2004
Počet cestujících 3 miliony (2016)
Barva na mapě modrá
Technické informace
Počet stanic 6
Délka 4,7 km
Mapa linky
Poloha linky na mapě města
Poloha linky na mapě města
Externí odkazy
OpenStreetMap mapová data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Monorail na trati

Monorail v Moskvě (rusky Моско́вская Моноре́льсовая Тра́нспортная Систе́ма (ММТС), Moskovskaja Monorelsovaja Transportnaja Sistema (MMTS)) tvoří jedna linka nadzemní jednokolejnicové trati v Moskvě.

Nachází se v Severovýchodním administrativním okruhu, spojuje stanici metra Timirjazevskaja na Serpuchovsko-Timirjazevskajé lince s ulicí Sergeje Ejzenštejna.

V provozu jsou nyní dvě soupravy (z celkem deseti k dispozici), jezdící v intervalu 30 minut. Jízda samotná trvá 15 až 20 minut. Vláčky jsou vypravovány z tramvajové Baumanovy vozovny. První vlak s označením P30 byl dodán v roce 2020 švýcarskou společností Intamin AG, na bázi tohoto typu byla již v Rusku vyrobena série vlaků EPS. Provoz je technicky možný i automaticky bez řidiče, v současné době[kdy?] je zatím poloautomatický. Jedná se o jediný monorailový systém na světě, který je poháněn lineárním elektromotorem.

Na trase se nachází 6 stanic (Timirjazevskaja, Ulica Milašenkova, Telecentr, Ulica Akademika Koroljova, Vystavočnyj centr a Ulica Sergeja Ejzenštejna). Všechny jsou nadzemní, spojené pomocí výtahů a eskalátorů s úrovní ulice. Každá stanice je dlouhá 40 m a 15,6 m široká. Nástupiště jsou ostrovní (kromě Ulice Akademika Koroljova) a krytá.

Dříve se uvažovalo o zavedení monorailu i v dalších oblastech Moskvy, avšak k tomuto kroku nikdy nedošlo. Hlavním problémem moskevského monorailu se jeví jeho nízká vytíženost a s tím související ztrátový provoz. Díky spuštění Moskevského centrálního okruhu se navíc z roku 2015 na rok 2016 snížil počet cestujících z 3,5 milionu na 3 miliony ročně. Proto se v minulosti řešila otázka úplného zrušení monorailové linky a jejím případným nahrazením tramvají. Jedním z návrhů byl i vytvořit na místě monorailové linky veřejný park.

Zároveň se však také hovoří o modernizaci této linky - jedním z návrhů bylo adaptovat tento systém k využití technologie maglev.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]