Kolcevaja (linka metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha linky na mapě města

Kolcevaja (rusky Кольцева́я ли́ния) je linka moskevského metra. Je velmi známá, protože tvoří okruh kolem centra Moskvy (její název pochází z ruského Kolco, znamenající okruh). Všechny její stanice jsou přestupní. Linka je značena hnědou barvou a alternativně pak číslem 5.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Celá linka byla vybudována ve třech etapách v 50. letech 20. století. Začínalo se stavět od západu podle směru hodinových ručiček (neboli směr západsevervýchodjih), výstavba trvala čtyři roky. Stanice na této lince metra patří k nejvíce zdobeným (například Novoslobodskaja či Komsomolskaja). Postupem času, jak přibývaly nové linky metra a razily si cestu městem, musel být zajištěn přestup mezi nimi a touto, takže byly přidány některé další stanice.

Kolcevaja křižuje devět linek metra, s výjimkou linky 11 prakticky všechny v síti. V provozu jsou nasazeny šestivozové soupravy. Jak již bylo zmíněno, v budoucnu se plánuje přidat nové stanice, budou přestupní, a to s linkami Ljublinsko-Dmitrovskaja a Kalininsko-Solncevskaja.

Chronologie otevírání jednotlivých úseků[editovat | editovat zdroj]

Úsek Datum otevření Délka
Park KulturyKurskaja 1. leden 1950 6,5 km
KurskajaBělorusskaja 30. leden 1952 7,0 km
BělorusskajaPark Kultury 14. březen 1954 5,9 km
Celkem: 12 stanic 19,4 km

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Mezi stanicemi Novoslobodskaja a Prospekt mira je k roku 2024 naplánováno vybudování stanice Suvorovskaja. Zde bude zajištěn přestup na stanici Dostojevskaja Ljublinsko-Dmitrovské linky.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Jednou ze zajímavostí na této lince je hlášení. Linka je nekonečná a hlášení se liší podle hlasu; mužský hlas je určen pro cestující ve směru podle hodinových ručiček, ženský v opačném.

K této lince se váže také jedna legenda. Podle ní její plány navrhl sám Stalin. V době, kdy se plánovala, přišli architekti a inženýři za Stalinem aby jim schválil nové plány. Ten si je položil na stůl a na ně hrnek kávy. Ta vytvořila kolečko kolem centra města. Inženýři si nedovolili pochybovat, že by se nejednalo o návrh velkého vůdce Sovětského svazu a tak ho údajně splnili a vznikla okružní linka metra označená právě hnědou barvou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]