Novoslobodskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Novoslobodskaja
Metro MSK Line5 Novoslobodskaya.jpg
Stát Rusko
Město Moskva
Čtvrť Tverský rajón
Vznik 30. leden 1952
Linky Kolcevaja
Technické informace
Typ stanice hluboce založená, trojlodní
Počet nástupišť 1
Hloubka pod povrchem 40 m
Architekt A. N. Duškin
A. F. Strelkov
Externí odkazy
Kód památky 7734513000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Novoslobodskaja (rusky Новослободская) je stanice moskevského metra na okružní lince Kolcevaja. Pojmenována je po stejnojmenné ulici vedoucí u výstupu ze stanice. Veřejnosti slouží již od 30. ledna roku 1952.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Novoslobodskaja se nachází na Kolcevské lince, v severní části okruhu. Je to podzemní, trojlodní a přestupní stanice, založená 40 m pod povrchem. Boční lodě mají průměr 8,5 m, střední loď 9,5. Všechny tři jsou spolu propojeny prostupy. Ze stanice vede jeden výstup na povrch, po eskalátorovém tunelu vycházejícím z konce střední lodě do povrchového vestibulu. Stanice je také propojena přestupní chodbou vycházející ze středu prostřední lodě kolmo k ose stanice s linkou Serpuchovsko-Timirjazevskaja a spojena tak se stanicí Mendělejevskaja. Obě linky jsou spolu takto propojeny od roku 1992.

Novoslobodskaja je také jednou z typických ukázek ruské stalinistické architektury – ve střední lodi mezi prostupy je umístěno 32 dekorativních skleněných nasvícených mozaik s tematikou socialistického realismu. Jsou to díla lotyšských umělců. Na slepém konci střední lodě se pak nachází velká mozaika zasazená do stěny pojmenovaná „Mír pro celý svět“, symbolizující ženu s dítětem v náručí na pozadí velké pěticípé hvězdy a obilných klasů. Ostatní stěny jsou obložené mramorem, stropy jsou nabílené. Osvětlení zajišťují lustry. V rámci rekonstrukce roku 2003 se všechny mozaiky opravily, pečlivě vyčistily a obnovily.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Metro v MoskvěKolcevaja – 5
Prospekt Mira Novoslobodskaja Bělorusskaja

Park Kultury 1Okťabrskaja 6Dobryninskaja 9Pavěleckaja 2Taganskaja 7 8Kurskaja 3 10Komsomolskaja 1Prospekt Mira 6Novoslobodskaja 9Bělorusskaja 2Krasnopresněnskaja 7Kijevskaja 3 4