Dostojevskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dostojevskaja
StátRusko
MěstoMoskva
Vznik19. června 2010[1]
LinkyLjublinsko-Dmitrovskaja
Technické informace
Typ stanicetrojlodní, sloupová, hluboko založená
Počet nástupišť1
Hloubka pod povrchem60 m
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dostojevskaja (rusky Достоевская) je stanice moskevského metra na Ljublinsko-Dmitrovské lince. Byla zprovozněna v rámci úseku Trubnaja - Mar'ina Rošča. Tato stanice se začala stavět již v 90. letech 20. století, avšak práce na ní byly zastaveny na dlouhou dobu - pokračovalo se až v roce 2007. Původní předpokládaný termín otevření v roce 2009 byl v dubnu toho roku posunut z důvodu nedostatku finančních prostředků na květen roku 2010. Stanice byla nakonec zprovozněna až 19. června 2010. Stanice je pojmenována podle nedaleké ulice.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Dostojevskaja se nachází ve čtvrti Tverskoj rajon (Тверской район) mezi Dostojevskou a Selezňovskou ulicí (Селезнёвская улица) poblíž jejich vyústění na Suvorovské náměstí (Суворовская площадь). V současnosti stanice disponuje pouze jedním vestibulem, východ z něhož ústí na povrch u Centrálního akademického divadla ruské armády. Projektovaný druhý vestibul bude v případě nutnosti vystavěn na Suvorovském náměstí.

Nástupiště je s vestibulem propojeno prostřednictvím eskalátorů, na opačné straně nástupiště se nachází skleněná stěna. Osvětlení prostoru je zajišťováno z výklenků oválně vejčitého tvaru v hlavním i bočních sálech stanice. K obložení sloupů, stěny i vestibuly stanice jsou použity různé druhy mramoru a žuly - Ufalej, Gabro a Carrara. Ze stejných materiálů technikou florentské mozaiky Ivan Nikolajev vytvořil obrazy na sloupech ve stanici. Na těchto obrazech mohou cestující vidět výjevy ze čtyř děl Fjodora Michajloviče Dostojevského - Zločin a trest, Idiot, Běsi a Bratři Karamazovi.[2]

Původně byla tato stanice plánována jako přestupní na nově vybudovanou stanici Suvorovskaja na Kolcevé lince. V současnosti se však o možném vybudování stanice Suvorovskaja neuvažuje.


Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Достоевская (станция метро) na ruské Wikipedii.

  1. В Москве открылись станции метро «Достоевская» и «Марьина роща [online]. [cit. 2018-03-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-25. 
  2. Достоевская (станция метро, Москва) — Энциклопедия нашего транспорта. wiki.nashtransport.ru [online]. [cit. 2018-03-16]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Seligerskaja Metro v MoskvěLjublinsko-Dmitrovskaja směr Zjablikovo
Mar'ina Rosča Dostojevskaja Trubnaja

SeligerskajaVěrchnije LichoboryOkružnaja Petrovsko-Razumovskaja Fonvizinskaja ButyrskajaMarina Rosča Dostojevskaja Trubnaja Sretěnskij Bulvar Čkalovskaja Rimskaja Kresťanskaja Zastava Dubrovka Kožuchovskaja Pečatniki VolžskajaLjublinoBratislavskajaMarinoBorisovoŠipilovskajaZjablikovo