Lianozovo (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lianozovo
StátRusko
MěstoMoskva
Vznik7. září 2023[1]
Linky Ljublinsko-Dmitrovskaja
Přestup na stanici Lianozovo
Technické informace
Typ stanicetrojlodní, sloupová, mělce založená
Počet nástupišť1
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lianozovo (rusky Лианозово) je stanice moskevského metra na Ljublinsko-Dmitrovské lince. Byla zprovozněna v rámci úseku SeligerskajaFiztěch dne 7. září 2023. Je pojmenována podle čtvrti, ve které se částečně nachází.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Jachromskaja se nachází na hranici čtvrtí Lianozovo (Лианозово), Vostočnoje Děgunino (Восточное Дегунино) a Dmitrovského rajonu (Дмитровский район) podél Dmitrovského šosse (Дмитровское шоссе) u jeho křížení s Vagonoremontnou ulicí (Вагоноремонтная улица), 350m metrů od nástupiště stejnojmenné železniční zastávky, která je obsluhována vlaky na lince MCD-1. Stanice disponuje dvěma podzemními vestibuly, z kterých je možné vyjít na obě strany Dmitrovského šosse, Lianozovský projezd (Лианозовский проезд), Dubininskou ulici (Дубнинская улица) i železniční zastávku Lianozovo.

Vestibuly jsou s nástupištěm propojeny prostřednictvím eskalátorů. Nástupiště stanice tvoří prodloužená enfiláda sestávající z na sebe navazujících světlých a tmavých prostorových prvků. Barevně je stanice laděna do béžové a tmavě šedé barvy. Obě řady sloupů jsou obloženy kovovými panely s měděným povrchem a jsou spojeny světelnými výklenky na stropě. Měděné panely jsou pak protaženy od sloupů přes strop nad kolejištěm až po samotnou stěnu stanice. Zbylá plocha stěn je pak laděna do tmavě šedé barvy.

Barevné řešení vestibulů odpovídá nástupišti - v opláštění stěn jsou použity kovové panely s měděným povrchem, sloupy jsou obloženy nerezovými panely. Stropy vestibulů jsou pak pokryty hliníkovými lamelami, nad těmito lamelami jsou umístěny velké světelné kruhy, které zajišťují osvětlení vestibulů a mají vyvolávat pocit slunečního světla.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Лианозово (станция метро) na ruské Wikipedii.

  1. Три новые станции метро открылись на Люблинско-Дмитровской линии [online]. [cit. 2024-01-26]. Dostupné online. (Russian) 
  2. СТАНЦИЯ МЕТРО «ЛИАНОЗОВО» [online]. [cit. 2024-01-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Fiztěch Metro v MoskvěLjublinsko-Dmitrovskaja směr Zjablikovo
Fiztěch Lianozovo Jachromskaja

FiztěchLianozovoJachromskajaSeligerskajaVěrchnije LichoboryOkružnaja Petrovsko-Razumovskaja Fonvizinskaja ButyrskajaMarina Rošča Dostojevskaja Trubnaja Sretěnskij Bulvar Čkalovskaja Rimskaja Kresťanskaja Zastava Dubrovka Kožuchovskaja Pečatniki VolžskajaLjublinoBratislavskajaMarinoBorisovoŠipilovskajaZjablikovo