Proletarskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Proletarskaja
Nástupiště stanice
Nástupiště stanice
Stát Rusko
Město Moskva
Čtvrť Taganskij
Ulice Třetí Krutický pereulok
Síť metra moskevské
Vznik 31. prosince 1966
Linky , přestup na do stanice Kresťanskaja Zastava
Technické informace
Typ stanice trojlodní mělce založená
Počet nástupišť 1
Hloubka pod povrchem 9 m
Externí odkazy
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Proletarskaja (rusky Пролетарская) je stanice metra v Moskvě, v centrální části Tagansko-Krasnopresněnské linky. Je to významná stanice; přestupní chodbou je spojena s Kresťanskou Zastavou na lince 11.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Proletarskaja je stanice hloubená, konstruovaná podle standardního projektu; s ostrovním nástupištěm a dvěma řadami čtyřhranných sloupů. Architekti Julija Kolesnikova a Jurij Vdovin při jejím ztvárnění užili světlých barev; obklad stěn za nástupištěm tvoří bílé dlaždice, doplňovaný srpy s kladivy z eloxovaného hliníku. Sloupy pak jsou obložené bílým mramorem. Podlaha je pokryta šedou žulou a labradoritem.

Stanice má dva výstupy, vycházející každý do svého podpovrchového vestibulu. Roku 1997 byla též dobudována přestupní chodba do stanice Kresťanskaja Zastava, přestup je též možný i přes vestibuly u výstupu ze stanice.

Proletarskaja byla otevřena 31. prosince 1966, denně zde 61 860 cestujících nastupuje a vystupuje, dalších 120 300 pak přestupuje na Ljublinskou linku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Planěrnaja Metro v MoskvěTagansko-Krasnopresněnskaja směr Kotělniki
Taganskaja Proletarskaja Volgogradskij prospekt
PlaněrnajaSchodněnskajaTušinskajaSpartakŠčukinskajaOkťabrskoje Pole Poležajevskaja BěgovajaUlica 1905 godaBarrikadnaja Puškinskaja Kuzněckij most Kitaj-gorod Taganskaja Proletarskaja Volgogradskij prospektTekstilščiki KuzminkiRjazanskij prospektVychinoLermontovskij prospekt ŽulebinoKotělniki