Běgovaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Běgovaja
Interiér stanice
Interiér stanice
Stát Rusko a Sovětský svaz
Město Moskva
Vznik 30. prosince 1972
Linky Tagansko-Krasnopresněnskaja
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Běgovaja (rusky Беговая) je stanice moskevského metra. Její název je v překladu doslova „dostihová“, pojmenována je tak vzhledem k blízkému závodišti.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Běgovaja se nachází v severozápadní části Tagansko-Krasnopresněnské linky. Je to hloubená a mělce založená stanice, pouhých 6,5 m pod povrchem. Nástupiště je ostrovní, je podpírané dvěma řadami sloupů. Ty jsou u stropu čtyřhranné a postupně směrem dolů se mění na osmihranné. Stěny za nástupištěm i sloupy jsou obložené bílým mramorem (původně ale stěny byly obložené žlutými dlaždicemi). Výstupy jsou vedené do mělce založených podpovrchových vestibulů z konců nástupiště podle osy stanice. Běgovou otevřel moskevský dopravní podnik 30. prosince roku 1972 jako součást úseku BarrikadnajaOkťabrskaja. Denně stanici využije přes 50 000 cestujících.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Planěrnaja Metro v MoskvěTagansko-Krasnopresněnskaja – 7 směr Kotelniki
Poležajevskaja Běgovaja Ulica 1905 goda
PlaněrnajaSchodněnskajaTušinskajaSpartakŠčukinskajaOkťabrskoje Pole 14Poležajevskaja 11BěgovajaUlica 1905 godaBarrikadnaja 5Puškinskaja 2 9Kuzněckij most 1Kitaj-gorod 6Taganskaja 5 8Proletarskaja 10Volgogradskij prospektTekstilščikiKuzminkiRjazanskij prospektVychinoLermontovskij prospektŽulebinoKotelniki