Planěrnaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Planěrnaja
Stanice metra Planěrnaja
Stanice metra Planěrnaja
StátRusko
MěstoMoskva
ČtvrťSevernoje Tušino
UliceBubnova ulica
Síť metramoskevské
Vznik30. prosince 1975
Linky
Technické informace
Typ stanicetrojlodní mělce založená
Počet nástupišť1
Hloubka pod povrchem6 m
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Planěrnaja (rusky Планерная, doslovně Plachtařská) je stanice moskevského metra. Je severní konečnou sedmé linky a název nese podle nedaleké ulice.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 30. prosince 1975 jako součást zatím posledního úseku podzemní dráhy severní části sedmé linky (Tagansko-Krasnopresněnskaja). Je to podzemní mělce založená stanice klasické koncepce vybudovaná podle unifikovaného projektu. Její ostrovní nástupiště podpírají dvě řady sloupů, které obkládá bílý mramor, stěny za kolejemi jsou pak obložené několika druhy mramoru, který je uspořádán do jednoduché mozaiky s geometrickými vzory.

Z Planěrné vedou dva výstupy; jeden ke stejnojmenné třídě, druhý k ulici Fomičeva. Východy jsou vyvedeny přes pevná schodiště.

Severním směrem dále za stanicí se nachází Depo Planěrnoje, které bylo rovněž zprovozněno spolu se stanicí. Dnes stanici Planěrnaja, která až do otevření Medvědkova byla nejsevernější stanicí v celé síti, využije 49 300 cestujících.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Planěrnaja Metro v MoskvěTagansko-Krasnopresněnskaja směr Kotělniki
  Planěrnaja Schodněnskaja
PlaněrnajaSchodněnskajaTušinskajaSpartakŠčukinskajaOkťabrskoje Pole Poležajevskaja BěgovajaUlica 1905 godaBarrikadnaja Puškinskaja Kuzněckij most Kitaj-gorod Taganskaja Proletarskaja Volgogradskij prospekt Tekstilščiki KuzminkiRjazanskij prospektVychinoLermontovskij prospekt ŽulebinoKotělniki