Tušinskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tushinskaya-mm.jpg

Tušinskaja (rusky Тушинская) je stanice moskevského metra. Pojmenována je podle přilehlé oblasti.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází v západní částí linky Tagansko-Krasnopresněnskaja. Je to klasická mělce založená hloubená podzemní stanice pilířového typu s ostrovním nástupištěm. Má dva výstupy, jeden je vyvedený do podzemního a jeden do povrchového vestibulu, oba výstupy vycházejí v ose stanice z nástupiště mezi kolejemi. Na obklad sloupů v podzemních prostorách byl použit uralský mramor (spolu s keramickými obkladačkami), na stěny za nástupištěm pak bílý mramor a na podlahu několik druhů žuly.

Vzhledem ke svému umístění je silně vytížená; nedaleko se nachází hustě osídlené čtvrti Mitino a Kurkino, navíc na stanici je napojené i nádraží Tušino pro vlaky směrem na Rigu. Denně stanici využije tedy až přes 110 000 lidí, což je 1,31 % celkové zátěže metra.

Tušinskaja byla otevřena 30. prosince 1975 jako jedna ze stanic v úseku Okťabrskoje polePlaněrnaja.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Planěrnaja Metro v MoskvěTagansko-Krasnopresněnskaja – 7 směr Kotelniki
Schodněnskaja Tušinskaja Ščukinskaja
PlaněrnajaSchodněnskajaTušinskajaSpartakŠčukinskajaOkťabrskoje polePoležajevskajaBěgovajaUlica 1905 godaBarrikadnaja 5Puškinskaja 2 9Kuzněckij most 1Kitaj-gorod 6Taganskaja 5 8Proletarskaja 10Volgogradskij prospektTekstilščikiKuzminkiRjazanskij prospektVychinoLermontovskij prospektŽulebinoKotelniki