Kitaj-gorod (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kitaj-gorod
Stát Rusko a Sovětský svaz
Město Moskva
Vznik 3. ledna 1971
Linky Tagansko-Krasnopresněnskaja
Kalužsko-Rižskaja
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kitaj-Gorod, východní nástupiště

Kitaj-gorod (rusky Китай-город, někdy mylně přeložené jako Čínské město nebo také Čínská čtvrť) je přestupní stanicí mezi Kalužsko-Rižskou a Tagansko-Krasnopresněnskou linkou v Moskvě. Stanice se nachází v centru města, nedaleko Rudého náměstí. V okolí stanice se ale nikdy čínská čtvrť nenacházela a název etymologicky pochází od tzv. kitů, což byl druh opevnění, připomínající proutěnou hradbu.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována jako podzemní, ražená, přestupní, jedná se o tzv. křížový typ přestupní stanice (existuje východní a západní nástupiště, obě jsou propojená přestupní chodbou, avšak žádné z nich nepatří konkrétní lince; na každou kolej každého z obou dvou nástupišť vedou obě linky zároveň – jedno nástupiště tak slouží pro severní směr, druhé pro jižní. Obě nástupiště jsou založená ve stejné hloubce 29 m). Přestupy vycházejí vždy z prostředku střední lodě nástupiště kolmo k jeho ose, výstupy pak vedou podle osy stanice; celkem jsou dva a každý ústí ve svém vestibulu.

Každé nástupiště má svou přezdívku; to západní se nazývá Kristall (podle bílého mramoru, obkládajícího pilíře stanice a hranatých prvků, použitých nad prostupy) a východní pak Garmoška (česky harmonika), přezdívka vznikla též z vzhledu celé stanice, tady mají harmoniku konkrétně připomínat prostupy společně s nažloutlým mramorem obloženými sloupy.

Stanice byla zprovozněna celá 3. ledna 1970. Původní název byl Ploščaď Nogina, a to podle nedalekého náměstí. Tehdy sloužila jako konečná pro obě trasy (šestou i sedmou); využíváno bylo však pouze východní nástupiště. Současný název Kitaj-gorod se používá až od 5. listopadu 1990. V dnešní době je stanice velmi vytížená; 103 000 lidí denně zde nastoupí a vystoupí a okolo 300 000 přestoupí mezi oběma linkami.

Kitaj-gorod v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Ve stanici Kitaj-gorod se odehrává část děje knihy Metro 2033 od Dmitrije Gluchovského.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja – 6 směr Novojaseněvskaja
Turgeněvskaja Kitaj-gorod Treťjakovskaja
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sad 14VDNChAleksejevskajaRižskajaProspekt Mira 5SucharjevskajaTurgeněvskaja 1 10Kitaj-gorod 7Treťjakovskaja 2 8Okťabrskaja 5ŠabolovskajaLeninskij prospekt 14AkademičeskajaProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskajaBěljajevoKoňkovoŤoplyj StanJaseněvoNovojaseněvskaja 12
← směr Planěrnaja Metro v MoskvěTagansko-Krasnopresněnskaja – 7 směr Kotelniki
Kuzněckij most Kitaj-gorod Taganskaja
PlaněrnajaSchodněnskajaTušinskajaSpartakŠčukinskajaOkťabrskoje Pole 14Poležajevskaja 11BěgovajaUlica 1905 godaBarrikadnaja 5Puškinskaja 2 9Kuzněckij most 1Kitaj-gorod 6Taganskaja 5 8Proletarskaja 10Volgogradskij prospektTekstilščikiKuzminkiRjazanskij prospektVychinoLermontovskij prospektŽulebinoKotelniki