Rjazanskij prospekt (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rjazanskij prospekt
Rjazanskij prospekt
Rjazanskij prospekt
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 31. prosince 1966
Linky Tagansko-Krasnopresněnskaja
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rjazanskij prospekt (rusky Рязанский Проспект) je stanice moskevského metra na Tagansko-Krasnopresněnské lince, v její jihovýchodní části. Otevřena byla 31. prosince 1966. Svůj název má podle stejnojmenné ulice, jedné z významných a dlouhých radiál, vycházejících z centra Moskvy směrem k okolním městům, v tomto případě k Rjazani.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Rjazanskij prospekt je hloubená, podzemní stanice, vybudovaná podle klasické koncepce. Ostrovní nástupiště podpírají dvě řady sloupů, obložených šedým mramorem; pro stěny za nástupištěm pak byly jako obklad použity bílé dlaždice. V horní části stěny byl použit tradiční rjazaňský vzor, aby tak byl zdůrazněn charakter tohoto místa. Výstupy ze stanice vycházejí dva, každý do vlastního povrchového vestibulu; oba jsou umístěny na Rjazanském prospektu. Celkem se jedná o stanici relativně hodně vytíženou; denně zde nastoupí a vystoupí podle průzkumu z roku 2002 celkem 70 410 cestujících.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Planěrnaja Metro v MoskvěTagansko-Krasnopresněnskaja – 7 směr Kotelniki
Kuzminki Rjazaňskij prospekt Vychino
PlaněrnajaSchodněnskajaTušinskajaSpartakŠčukinskajaOkťabrskoje Pole 14Poležajevskaja 11BěgovajaUlica 1905 godaBarrikadnaja 5Puškinskaja 2 9Kuzněckij most 1Kitaj-gorod 6Taganskaja 5 8Proletarskaja 10Volgogradskij prospektTekstilščikiKuzminkiRjazanskij prospektVychinoLermontovskij prospektŽulebinoKotelniki