Spartak (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Spartak
StátRusko
MěstoMoskva
ČtvrťGorod na reke Tušino-2018
Síť metramoskevské
Vznik26. února 2018[1]
Linky
Technické informace
Typ stanicetrojlodní mělce založená
Počet nástupišť1
Délka nástupiště156 m
Šířka nástupiště10 m
Hloubka pod povrchem10 m
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spartak (rusky Спартак) je stanice moskevského metra na Tagansko-Krasnopresněnské lince. Stavba stanice byla založena již v roce 1975, její stavba byla však pro údajnou zbytečnost zastavena a zakonzervována. Vzhledem k rozvoji infrastruktury na území bývalého Tušinského letiště bylo v roce 2013 rozhodnuto o dostavění a zprovoznění stanice. Nachází se mezi stanicemi Tušinskaja a Ščukinskaja. Je nazvána po blízkém stadionu Spartak.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Spartak se nachází v čtvrti Pokrovskoje-Strešněvo (Покровское-Стрешнево) u stadionu Spartak. Stanice disponuje dvěma vestibuly, severní povrchový vestibul se nachází blíže stadionu Spartak a je vyzdoben tematikou fotbalového klubu Spartak. Jižní podzemní vestibul je vystavěn podobně jako jiné dvousálové vestibuly metra té doby (například na stanicích Lermontovskij prospekt, Žulebino, Troparjovo), kde jeden sál zahrnuje pokladny a místní oddělení policie a druhý přiléhající zahrnuje turnikety a odpočívárny pro personál. Nástupiště je obloženo šedým mramorem a šedou a černou žulou, přičemž stěny jsou vyzdobeny fotbalovou tematikou. Se severním vestibulem je nástupiště propojeno třemi eskalátory, s jižním schodištěm.

V blízkosti stanice se plánuje postavit parkoviště s 3000 parkovacími místy. Na území bývalého Tušinského letiště je naplánována výstavba mikrorajonu Tušino-2018.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Спартак (станция метро) na ruské Wikipedii.

  1. В Москве открылась станция метро «Спартак» [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Planěrnaja Metro v MoskvěTagansko-Krasnopresněnskaja směr Kotělniki
Tušinskaja Spartak Ščukinskaja
PlaněrnajaSchodněnskajaTušinskajaSpartakŠčukinskajaOkťabrskoje Pole Poležajevskaja BěgovajaUlica 1905 godaBarrikadnaja Puškinskaja Kuzněckij most Kitaj-gorod Taganskaja Proletarskaja Volgogradskij prospekt Tekstilščiki KuzminkiRjazanskij prospektVychinoLermontovskij prospekt ŽulebinoKotělniki