Tekstilščiki (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tekstilščiki
StátRusko
MěstoMoskva
Vznik31. prosince 1966
Linky Tagansko-Krasnoptrsněnskaja
Přestup na stanici Tekstilščiki
 Tekstilščiki
Technické informace
Typ stanicetrojlodní, sloupová, mělce založená
Počet nástupišť1
Hloubka pod povrchem13 m
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tekstilščiki (rusky Текстильщики) je stanice moskevského metra. Pojmenována byla podle nedalekých textilních závodů a potažmo podle čtvrti, ve které se částečně nachází. Jedná se o stanici přestupní, možno zde přestoupit na stejnojmennou stanici Tagansko-Krasnopresněnské linky.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Tekstilščiki se nachází ve východní části Tagansko-Krasnopresněnské linky. Je to podzemní mělce založená (13 m pod povrchem) stanice s ostrovním nástupištěm podpíraná dvěma řadami sloupů. Sloupy jsou obložené šedým mramorem, podlaha pak šedou žulou; stěny za nástupištěm sklem (dekorativní sklo v červené barvě bylo zde v síti celého moskevského metra použité poprvé) uchyceným v hliníkových rámech. Má dva vestibuly, západní povrchový a východní podzemní. Východním směrem ze stanice vychází trať na povrch, úsek mezi stanicemi Tekstilščiki a Volgogradskij prospekt je nejdelší v celé síti metra; měří 3,5 km. Denně tu vystoupí a nastoupí 103 000 cestujících. Tekstilščiki veřejnosti slouží od 31. prosince roku 1966.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Planěrnaja Metro v MoskvěTagansko-Krasnopresněnskaja směr Kotělniki
Volgogradskij prospekt Tekstilščiki Kuzminki
PlaněrnajaSchodněnskajaTušinskajaSpartakŠčukinskajaOkťabrskoje Pole Poležajevskaja BěgovajaUlica 1905 godaBarrikadnaja Puškinskaja Kuzněckij most Kitaj-gorod Taganskaja Proletarskaja Volgogradskij prospekt Tekstilščiki KuzminkiRjazanskij prospektVychinoLermontovskij prospekt ŽulebinoKotělniki