Barrikadnaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Barrikadnaja
Barrikadnaja
Barrikadnaja
Stát Rusko a Sovětský svaz
Město Moskva
Vznik 30. prosince 1972
Linky Tagansko-Krasnopresněnskaja
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barrikadnaja (rusky Баррикадная) je stanice moskevského metra.

Je to přestupní pilířová ražená trojlodní stanice; kříží se zde linky Tagansko-Krasnopresněnskaja a Kolcevaja. Stanice je pojmenovaná podle barikády, postavené během revoluce v roce 1905 v ulici Krasnaja Presňa. Vybudována byla na počátku 70. let; zprovozněna jako jižní konečná Krasnopresněnské linky 30. prosince 1972. Po následující tři roky pak sloužila jako dočasná koncová, než byl dobudován jižní úsek. Vzhledem k obtížným geologickým podmínkám zde musely být oproti původnímu projektu rozšířeny pilíře.

Obklad v prostoru nástupiště tvoří mramor v načervenalých tónech (pilíře) a pak i v dalších různých barvách (stěny za nástupištěm). Ten je v určitých místech proložen reliéfy s tematikou socialistického realismu.

Stanice má jeden výstup, který vede z jednoho konce střední lodi po tříramenných hlubinných eskalátorech do velkého povrchového vestibulu, umístěného na stejnojmenné ulici. Z druhého konce střední lodě pak vychází přestupní chodba do druhé stanice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Planěrnaja Metro v MoskvěTagansko-Krasnopresněnskaja – 7 směr Kotelniki
Ulica 1905 goda Barrikadnaja Puškinskaja
PlaněrnajaSchodněnskajaTušinskajaSpartakŠčukinskajaOkťabrskoje Pole 14Poležajevskaja 11BěgovajaUlica 1905 godaBarrikadnaja 5Puškinskaja 2 9Kuzněckij most 1Kitaj-gorod 6Taganskaja 5 8Proletarskaja 10Volgogradskij prospektTekstilščikiKuzminkiRjazanskij prospektVychinoLermontovskij prospektŽulebinoKotelniki