Labradorit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Labradorit

Labradorit ((Ca,Na)(Al,Si)4O8) je minerál ze skupiny živců. Patří ke skupině plagioklasů a je typický svým mnohobarevným leskem. Charakteristické místo výskytu leží poblíž města Nain v oblasti Labrador v Kanadě, kde ho roku 1770 nalezl a poprvé pojmenoval český misionář, páter Adolf.

Jedná se o přechodného zástupce řady albit-anorthit,[1] kterého Mezinárodní mineralogická asociace neuznává jako samostatný druh.[2] Obvykle se definuje obsahem anorthitu v rozsahu 50 až 70 procent.[1]

Pro svůj atraktivní vzhled se někdy používá ve stavebnictví pro obklady interiérů.

Detail labradoritu

Nápadná je u labradoritu irizující (měňavá) hra barev s kovovým leskem. Tato takzvaná labradorescence, vzniká interferencí a zrcadlením na submikroskopických lamelách. Tento lesk je převážně modrý, fialový a zelený, někdy se vyskytují i jiné barvy. Ve vzácných případech zahrnuje lesk celé barevné spektrum, takovýto ozdobný kámen se poté nazývá spektrolit.

Spektrolit byl poprvé popsán roku 1896 v knize Edelsteinkunde (Nauka o drahokamech) od Dr. Maxe Bauera. Své jméno však obdržel od finského profesora Aarne Laitakariho kvůli svému duhovému lesku v plném barevném spektru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Mindat.org: Labradorite. Dostupné online (anglicky)
  2. International Mineralogical Association: IMA list of minerals, květen 2021. Dostupné online Archivováno 13. 5. 2021 na Wayback Machine. (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]