Krasnogvardějskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Krasnogvardějskaja
Nástupiště stanice
Nástupiště stanice
Obecné informace
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 7. září 1985
Linka 2 Zamoskvoreckaja
Technické informace
Typ stanice jednolodní stanice metra mělkého založení
Počet nástupišť 1
Zeměpisné souřadnice 55°36′49,32″ s. š., 37°44′39,84″ v. d.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Krasnogvardějskaja (rusky Красногвардейская) je stanice moskevského metra, do roku 2012 jižní konečná Zamoskvorecké (druhé) linky. Pojmenována je po rudoarmějcích.

Krasnogvardějskaja byla otevřena 7. září 1985; je to jednolodní mělce založená stanice, neboť její nástupiště se nachází 9 m pod povrchem. Nástupiště je ostrovní, osvětlení stanice, která se svým provedením podobá standardnímu ztvárnění stanic washingtonského metra, je zajištěno pomocí lamp, umístěných v ose nástupiště. Obklad stanice tvoří u kolejiště rudý mramor, loď je pak neobložená a tvořena řadami betonových dílců, tvarovaných jako zaduté kesony (celkem 11 řad). Mezi umělecká díla v prostorách stanice patří kamenná mozaika oslavující Rudou armádu a říjnovou revoluci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Rečnoj vokzal Metro v MoskvěZamoskvoreckaja – 2 směr Alma-Atinskaja
Domodědovskaja Krasnogvardějskaja Alma-Atinskaja
Rečnoj vokzalVodnyj stadionVojkovskajaSokolAeroportDinamoBěloruskaja 5MajakovskajaTverskaja 7 9Těatralnaja 1 3Novokuzněckaja 6 8Pavěleckaja 5AvtozavodskajaTechnoparkKolomenskajaKaširskaja 11KantěmirovskajaCaricynoOrechovoDomodědovskajaKrasnogvardějskaja 10Alma-Atinskaja