Butyrskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Butyrskaja

Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 16. září 2016[1]
Linky Ljublinsko-Dmitrovskaja
Technické informace
Typ stanice trojlodní, sloupová, hluboko založená
Počet nástupišť 1
Hloubka pod povrchem 60 m
Externí odkazy
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Butyrskaja (rusky Бутырская) je stanice moskevského metra na Ljublinsko-Dmitrovské lince. Nachází se na úseku linky Mar'ina Rosča - Petrovsko-Razumovskaja mezi stanicemi Fonvizinskaja a Mar'ina Rosča.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Butyrskaja se nachází ve čtvrti Butyrskij rajon (Бутырский район) na ulici Ogorodnyj projezd (Огородный проезд) nedaleko od železniční stanice Ostankino. Disponuje dvěma podzemními vestibuly, východ ze severního vestibulu vychází na povrch u křížovatky Ogorodného projezdu s ulicí Rustaveli (Руставели), východ z jižního vestibulu se nachází u pekařského závodu Ostankinskij zavod baranočnych izdělij (Останкинский завод бараночных изделий). Ze začátku provozu stanice fungovala pouze se severním vestibulem, jižní vestibul byl zprovozněn 30. prosince 2016.

Nástupiště je s vestibuly propojeno prostřednictvím eskalátorů. Hlavní loď stanice je zajímavá díky střídání světla a tmy. Osvětlení je zajišťováno lampami, které jsou umístěny na sloupech, jež designově harmonicky doplňují, v místě průchodu na nástupiště lampy nejsou umístěny. Strop stanice je koncipován podobně: v místech sloupů je strop nižší než v místech průchodů. V bočních sálech je osvětlení skryto mezi panely v ose tunelu, které osvětluje zónu pro cestující a zatemňuje zónu vlaků.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Бутырская (станция метро) na ruské Wikipedii.

  1. Сергей Собянин открыл три станции Люблинско-Дмитровской линии метро [online]. [cit. 2018-03-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-11. 
  2. Бутырская (станция метро, Москва) [online]. [cit. 2018-03-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Seligerskaja Metro v MoskvěLjublinsko-Dmitrovskaja směr Zjablikovo
Petrovsko-Razumovskaja Butyrskaja Mar'ina Rosča

SeligerskajaVěrchnije LichoboryOkružnaja Petrovsko-Razumovskaja Fonvizinskaja ButyrskajaMarina Rosča Dostojevskaja Trubnaja Sretěnskij Bulvar Čkalovskaja Rimskaja Kresťanskaja Zastava Dubrovka Kožuchovskaja Pečatniki VolžskajaLjublinoBratislavskajaMarinoBorisovoŠipilovskajaZjablikovo