Čistyje prudy (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čistyje prudy
Základní informace
ArchitektiNikolai Kolli a Lev Popov
Výstavba15. května 1935
Pojmenováno poClean Ponds
Poloha
AdresaBasmanny District, RuskoRusko Rusko
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky7735384000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čistyje prudy (rusky Чистые пруды, česky Čisté rybníky) je stanice moskevského metra.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla dvakrát přejmenována - původní název je Mjasnickaja podle přiléhající ulice, později byla přejmenována na Kirovskaja. Nachází se na lince Sokolničeskaja, na jejím křížení s bulvárem Čistye prudy. Otevřena byla spolu se stanicí Komsomolskaja 15. května 1935. Stanice je vybudována podle projektu N. J. Kolli. Stanice je vyzdobena šedým mramorem, podlaha je žulová. Stanice je přestupní, přestup je možný na stanici Turgeněvskaja Kalužsko-Rižské linky.

Vestibul stanice je vestavěn do samostatně stojícího pavilónu, který byl několikrát přestavován a skýtá svým způsobem velmi eklektický pohled, na kterém se nemalou měrou podílejí kulatá boční okna a bohatě prosklená přední fasáda, skrytá za mramorovým portálem ze čtyř sloupů.

Podle vzpomínek architekta stanice bylo ateliéru zadání předáno 1. března 1934 s tím, že termín dokončení je 25 dnů. Žádné další zpřesnění zadání či požadavky na vzhled neexistovaly. Vytvořený návrh byl v soutěži architektů nových stanic moskevského metra oceněn II. cenou, I. cena nebyla udělena.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Bulvar Rokossovskogo Metro v MoskvěSokolničeskaja směr Kommunarka
Krasnyje vorota Čistye prudy Lubjanka
Bulvar Rokossovskogo Čerkizovskaja Preobraženskaja ploščaďSokolniki KrasnoselskajaKomsomolskaja Krasnyje vorotaČistyje prudy Lubjanka Ochotnyj rjad Biblioteka imeni Lenina KropotkinskajaPark Kultury FrunzenskajaSportivnaja Vorobjovy goryUniversitetProspekt Vernadskogo Jugo-ZapadnajaTroparjovoRumjancevoSalarjevoFilatov LugProkšino OlchovajaKommunarka
← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja směr Novojaseněvskaja
Sucharjevskaja Turgeněvskaja Kitaj-gorod
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sad VDNCh AleksejevskajaRižskaja Prospekt Mira SucharjevskajaTurgeněvskaja Kitaj-gorod Treťjakovskaja Okťabrskaja Šabolovskaja Leninskij prospekt Akademičeskaja ProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskaja BěljajevoKoňkovoŤoplyj StanJaseněvoNovojaseněvskaja