Čistyje prudy (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čistyje prudy
MosMetro Chistye Prudy asv2018-01.jpg
Základní informace
ArchitektiNikolai Kolli a Lev Popov
Výstavba15. května 1935
Pojmenováno poClean Ponds
Poloha
AdresaMoskva, RuskoRusko Rusko
Souřadnice
Další informace
Kód památky7735384000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čistyje prudy (rusky Чистые пруды, česky Čisté rybníky) je stanice moskevského metra.

Charakteristika stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla dvakrát přejmenována - původní název je Mjasnickaja podle přiléhající ulice, později byla přejmenována na Kirovskaja. Nachází se na lince Sokolničeskaja, na jejím křížení s bulvárem Čistye prudy. Otevřena byla spolu se stanicí Komsomolskaja 15. května 1935. Stanice je vybudována podle projektu N. J. Kolli. Stanice je vyzdobena šedým mramorem, podlaha je žulová. Stanice je přestupní, přestup je možný na stanici Turgeněvskaja Kalužsko-Rižské linky.

Vestibul stanice je vestavěn do samostatně stojícího pavilónu, který byl několikrát přestavován a skýtá svým způsobem velmi eklektický pohled, na kterém se nemalou měrou podílejí kulatá boční okna a bohatě prosklená přední fasáda, skrytá za mramorovým portálem ze čtyř sloupů.

Podle vzpomínek architekta stanice bylo ateliéru zadání předáno 1. března 1934 s tím, že termín dokončení je 25 dnů. Žádné další zpřesnění zadání či požadavky na vzhled neexistovaly. Vytvořený návrh byl v soutěži architektů nových stanic moskevského metra oceněn II. cenou, I. cena nebyla udělena.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Bulvar Rokossovskogo Metro v MoskvěSokolničeskaja – 1 směr Kommunarka
Krasnyje vorota Čistye prudy Lubjanka
Bulvar Rokossovskogo 14Čerkizovskaja 14Preobraženskaja ploščaďSokolnikiKrasnoselskajaKomsomolskaja 5Krasnyje vorotaČistyje prudy 6 10Lubjanka 7Ochotnyj rjad 2Biblioteka imeni Lenina 3 4 9KropotkinskajaPark Kultury 5FrunzenskajaSportivnaja 14Vorobjovy goryUniversitetProspekt VernadskogoJugo-ZapadnajaTroparjovoRumjancevoSalarjevoFilatov LugProkšino OlchovajaKommunarka
← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja – 6 směr Novojaseněvskaja
Sucharjevskaja Turgeněvskaja Kitaj-gorod
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sad 14VDNChAleksejevskajaRižskajaProspekt Mira 5SucharjevskajaTurgeněvskaja 1 10Kitaj-gorod 7Treťjakovskaja 2 8Okťabrskaja 5ŠabolovskajaLeninskij prospekt 14AkademičeskajaProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskajaBěljajevoKoňkovoŤoplyj StanJaseněvoNovojaseněvskaja 12