Státní cena SSSR

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Státní cena SSSR
Государственная премия СССР
Uděluje

Sovětský svaz
Stát Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz

Státní cena SSSR (rusky Государственная премия СССР) byla každoroční cena udělovaná ústředním výborem KSSS a Radou ministrů SSSR v letech 1967 až 1991 k výročí Říjnové revoluce za vynikající tvůrčí úspěchy v oblasti vědy a techniky, literatury a umění.

Byla nástupcem Stalinovy ceny udělované v letech 1941 až 1955. Vítězové Stalinovy ceny si mohli vyměnit své medaile a dokumenty za odpovídající atributy Státní ceny. V referenční literatuře publikované v SSSR v 60. až 80. letech byla Stalinova cena sama z politických důvodů nazývána Státní cena SSSR.

Státní cena SSSR je druhou cenou v SSSR, pokud jde o význam a peněžní odměnu, po Leninově ceně. Když byla zavedena Státní cena SSSR, finanční odměna činila 5 000 rublů (poloviční částka Leninovy ceny). Požadavky na budoucího laureáta nebyly tak vysoké. Pokud byla udělena Státní cena SSSR za vědecký výzkum, který významně přispívá k rozvoji národní vědy, pak k získání Leninovy ceny byl vyžadován mimořádně vynikající vědecký výzkum, který otevírá nové směry ve vědě a technologii a překračuje světové úspěchy v této oblasti znalostí. Mezi oceněnými byli spisovatelé, vědci, umělci, až 100 lidí ročně. Vítězi tří cen se stali Čingiz Ajtmatov, Oleg Jefremov, Vjačeslav Šumskij, Volodymyr Čelomej a Sergej Nepobedimyj .

Znak se nosí na pravé straně hrudi nad řády a medailemi SSSR za cenou Lenina.[1]

Nástupcem Státní ceny SSSR v Ruské federaci se v roce 1991 stala Státní cena Ruské federace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Государственная премия СССР na ruské Wikipedii.

  1. О ПОЧЕТНОМ ЗНАКЕ И ДИПЛОМЕ ЛАУРЕАТА ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПРЕМИИ СССР [online]. СОВЕТ МИНИСТРОВ СССР, 1967 [cit. 2020-12-30]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]