Šabolovskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šabolovskaja
Střední loď
Střední loď
Stát Rusko
Město Moskva
Čtvrť Donskoj rajón
Vznik 6. listopadu 1980
Linky Kalužsko-Rižskaja
Technické informace
Typ stanice sloupová hluboce založená
Hloubka pod povrchem 46,5 m
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šabolovskaja (rusky Шаболовская) je stanice moskevského metra. Pojmenována je podle ulice Šabolovka vedoucí nad ní.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Šabolovskaja se nachází na Kalužsko-Rižské lince, v její jižní části, nedaleko centra města. Je konstruována jako trojlodní s prostupy, hluboce založená, 46,5 m pod povrchem. Má jen jeden výstup, vedoucí ze střední lodi eskalátorovým tunelem do proskleného povrchového vestibulu čtvercového půdorysu. Střední loď je zkrácena a na jejím konci je umístěná dekorativní skleněná stěna zobrazující televizní věž Šuchovskaja. Na obklad stanice byl použit světlý mramor, na podlahu světlá žula a stěny za nástupištěm jsou obloženy vlnitým hliníkem. Hlavním tématem při architektonickém ztvárnění stanice bylo rádio a televizní vysílání.

Velká část stanice byla postavena již roku 1962 jako součást úseku OkťabrskajaNovyje Čerjomuški, ale vzhledem ke komplikacím s eskalátorovým tunelem se výstavba zpozdila o 18 let. Pro veřejnost se tak Šabolovskaja otevřela až 6. listopadu roku 1980. Během dlouhé doby výstavby však byly některé její prvky modernizovány, takže již v ničem nepřipomíná stanice z 60. let minulého století.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja – 6 směr Novojaseněvskaja
Okťabrskaja Šabolovskaja Leninskij prospekt
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sad 14VDNChAleksejevskajaRižskajaProspekt Mira 5SucharjevskajaTurgeněvskaja 1 10Kitaj-gorod 7Treťjakovskaja 2 8Okťabrskaja 5ŠabolovskajaLeninskij prospekt 14AkademičeskajaProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskajaBěljajevoKoňkovoŤoplyj StanJaseněvoNovojaseněvskaja 12