Novojaseněvskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Novojaseněvskaja
Stanice Novojaseněvskaja
Stanice Novojaseněvskaja
Původní název Bitcevskij park (do 3. července 2008)
Stát Rusko
Město Moskva
Čtvrť Jaseněvo
Ulice Novojaseněvskij prospekt
Vznik 17. ledna 1990
Linky Kalužsko-Rižskaja
Technické informace
Typ stanice sloupová mělce založená
Hloubka pod povrchem 7 m
Projektant E. Čerňakovová
Architekt N. I. Šumakov, G. S. Mun, N. V. Šurygina[1]
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Novojaseněvskaja (rusky Новоясеневская), dříve Bitcevskij park (rusky Битцевский парк), je stanice moskevského metra. Svůj dřívější název nesla podle nedalekého stejnojmenného parku.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Novojaseněvskaja se nachází na Kalužsko-Rižské lince, v její jižní části. Je to podzemní, mělce založená (7 m pod povrchem) hloubená stanice, navržená a postavená podle jednotného projektu. Její nástupiště je ostrovní, podpírané dvěma řadami sloupů. Ty jsou obložené tmavě růžovým mramorem, stěny za kolejemi pak obkládají zelené plasticky tvarované dlaždice, spolu s mramorem zmíněného typu.

Stanice má celkem dva výstupy, avšak vzhledem k nízké vytíženosti jednoho z nich se používá pouze západní. Ten vyúsťuje do mělce založeného vestibulu pod Novojaseněvský prospekt. Stanici denně využije 17 000 lidí, na celkovém vytížení celé sítě metra se podílí 0,2 %.

Stanice byla otevřena 17. ledna 1990, je nejmladší ze stanic na celé lince. Počítá se s tím, že sem bude zavedena linka lehkého metra Butovskaja, a to po novém úseku, který sem povede ze stanice Bulvar Dmitrija Donskogo.

1. června 2009 byla stanice přejmenována na současný název.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Новоясеневская [online]. Официальный сайт Московского метрополитена [cit. 2015-12-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-13. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja – 6 směr Novojaseněvskaja
Jaseněvo Novojaseněvskaja  
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sad 14VDNChAleksejevskajaRižskajaProspekt Mira 5SucharjevskajaTurgeněvskaja 1 10Kitaj-gorod 7Treťjakovskaja 2 8Okťabrskaja 5ŠabolovskajaLeninskij prospekt 14AkademičeskajaProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskajaBěljajevoKoňkovoŤoplyj StanJaseněvoNovojaseněvskaja 12