Elektrozavodskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Elektrozavodskaja
Elektrozavodskaya st.JPG
Stát Rusko
Město Moskva, Krasnogorsk Urban Settlement a Reutov
Vznik 15. května 1944
Linky Arbatsko-Pokrovskaja
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Elektrozavodskaja

Elektrozavodskaja (rusky Электрозаводская) je stanice moskevského metra na Arbatsko-Pokrovské lince.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Elektrozavodskaja je konstruována jako podzemní, trojlodní stanice se sedmi páry prostupů, zkrácenou střední lodí a jedním eskalátorovým tunelem, vedoucím do povrchového vestibulu čtvercového půdorysu s kupolí. Postavena byla v první polovině 40. let 20. století, cestujícím slouží od 15. května roku 1944 jako součást úseku BaumanskajaSemjonovskaja. Je jednou z nejznámějších stanic celé sítě metra, denně ji využije kolem 45 tisíc lidí.

Známá je hlavně díky kruhovým světlům, umístěným ve střední lodi stanice, kterých je celkem 318. Kromě toho v bočních lodích je osvětlení zajištěno zavěšenými lampami a lampami na stěnách.

Hlavním tématem pro její architektonické ztvárnění byl výzkum a rozvoj elektřiny, protože nedaleko ní se nachází elektrárna. V podzemních prostorech se nacházejí portréty průkopníků elektrotechniky, jako jsou například William Gilbert, Benjamin Franklin, Michail Lomonosov, Michael Faraday, Pavel Jabločkov a Alexander Popov. Na bílých mramorových sloupech, které se nacházejí na rozhraních jednotlivých lodí jsou pak vyobrazeni rolníci, stěny za nástupištěm a některé stěny ve vestibulu jsou obložené mramorem červeným, původem z Gruzie. Architekti stanice získali za ztvárnění Elektrozavodské státní cenu SSSR.

Od 19. května 2007 je vestibul stanice uzavřen, a to i s eskalátorovým tunelem. Důvodem je rekonstrukce a výměna eskalátorů. Během rekonstrukce vlaky projíždějí stanicí bez zastavení, vzhledem k tomu, že Elektrozavodskaja má jediný vestibul a cestující by nemohli vystoupit.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oficiální informace na stránce provozovatele metra (v ruštině)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Ščjolkovskaja Metro v MoskvěArbatsko-Pokrovskaja – 3 směr Pjatnickoje šosse
Semjonovskaja Elektrozavodskaja Baumanskaja
ŠčjolkovskajaPervomajskajaIzmajlovskajaPartizanskaja 14SemjonovskajaElektrozavodskajaBaumanskajaKurskaja 5 10Ploščaď Revoljucii 2Arbatskaja 1 4 9SmolenskajaKijevskaja 4 5Park Pobědy 8Slavjanskij bulvarKuncevskaja 4MolodjožnajaKrylatskojeStroginoMjakininoVolokolamskajaMitinoPjatnickoje šosse