Přeskočit na obsah

Mičurinskij prospekt (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mičurinskij prospekt
StátRusko
MěstoMoskva
Síť metramoskevské
Vznik30. srpna 2018[1]
Linky
Přestup na stanici Mičurinskij prospekt
Technické informace
Typ stanicetrojlodní, sloupová, mělce založená, polopodzemní
Počet nástupišť1
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mičurinskij prospekt (rusky Мичуринский проспект) je stanice moskevského metra na Kalininsko-Solncevské lince, která byla zprovozněna dne 30. srpna 2018 v rámci úseku Ramenki - Rasskazovka. Zde je zajištěn přestup na stejnojmennou stanici na Velké Kolcevé lince. Je pojmenována po přilehlé ulici a jedná se o první polopodzemní stanici v moskevském metru (podobně jako Hůrka nebo Zličín v pražském metru).

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Mičurinskij prospekt se nachází ve čtvrti Ramenki (Раменки) podél Mičurinského prospektu (Мичуринский проспект) u jeho křížení s ulicí Udalcova (Улица Удальцова) v jihozápadni části města. Prostor v blízkosti stanice patří mezi přísně chráněné přírodní oblasti Ruska, kde není možná žádná výstavba a kde se plánuje vytvořit parkovou zónu.

Stanice disponuje dvěma vestibuly, které umožňují přístup na obě strany Mičurinského prospektu i ulici Udalcova. První vestibul se nachází blíže k samotné stanici severozápadně od Mičurinského prospektu. Druhý vestibul je na jihovýchodní straně Mičurinského prospektu, jedná se o vestibul společný pro Kalininsko-Solnecevskou i Velkou Kolcevou linku, s prvním vestibulem je propojen pěším nadchodem na Mičurinským prospektem, který slouží i lidem, kteří se potřebují dostat se z jedné strany ulice na druhou. Na základě stanice se plánuje vytvořit stejnojmenný dopravní uzel, který bude zahrnovat obě stanice metra, zastávky veřejné dopravy a obytné i komerční prostory.

Samotná stanice je třípatrová. Na nejnižším patře se nachází nástupiště a koleje, na druhém vyhlídková plošina na přilehlou přírodní zónu v údolí řeky Očakovky a na třetím se nachází služební a technologické prostory. Podoba stanice obsahuje odkazy na činnost slavného ruského biologa Ivana Vladimiroviče Mičurina - sloupy jsou vyzdobeny siluetami kvetoucích větví a plodů. Pro obklady na stanici byla použita žula, glazovaná keramika, sklo, ocel a hliník.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Мичуринский проспект (станция метро, Солнцевская линия) na ruské Wikipedii.

  1. Открылся самый протяженный в истории московского метро новый участок [online]. [cit. 2024-01-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-08-31. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Novokosino Metro v MoskvěKalininsko-Solncevskaja směr Aeroport Vnukovo
Ramenki Mičurinskij prospekt Ozjornaja
Začátek , NovokosinoNovogirejevoPerovoŠosse Entuziastov Aviamotornaja Ploščaď Iljiča Marksistskaja Treťjakovskaja , konec
Volchonka Pljušicha Dorogomilovskaja
Začátek , Dělovoj centr Park Pobědy MinskajaLomonosovskij prospektRamenkiMičurinskij prospekt OzjornajaGovorovoSolncevoBorovskoje šosseNovoperedělkinoRasskazovkaPychtinoAeroport Vnukovo, konec