Přeskočit na obsah

Novoperedělkino (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Novoperedělkino
StátRusko
MěstoMoskva
Síť metramoskevské
Vznik30. srpna 2018[1]
Linky
Technické informace
Typ stanicedvoulodní, sloupová, mělce založená
Počet nástupišť1
Hloubka pod povrchem16 m
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Novoperedělkino (rusky Новопеределкино) je stanice moskevského metra na Kalininsko-Solncevské lince, která byla zprovozněna dne 30. srpna 2018 v rámci úseku Ramenki - Rasskazovka. Je pojmenována po čtvrti, ve které se nachází (Novo-Peredělkino).

Charakter stanice

[editovat | editovat zdroj]

Stanice Novoperedělkino se nachází pod Borovským šosse (Боровское шоссе) severovýchodně od jeho křížení s ulicí Šolochova (Улица Шолохова). Stanice disponuje dvěma podzemními vestibuly, jihozápadním a severovýchodním. Z nich je možné dostat se jak na obě strany Borovského šosse tak i k ulici Šolochova. Jedná se o nejhlouběji založenou stanici mělkého založení v rámci moskevského metra, která není vybavena eskalátory.

Podoba stanice vzešla z mezinárodního konkurzu. Vítězem se stalo architektonické studio United Riga Architects, které sice u odborné komise nezvítězilo, avšak zvítězilo na základě hlasování veřejnosti, a proto bylo vyhlášeno vítězem. Design stanice je stylizovaný tak, aby připomínal výzdobu věží a paláců staré Moskvy. Na svítidlech jsou prostřednictvím perforovaných kovových panelů imitovány nástěnné malby v podobě bylinných vzorů a kolem sloupů ve vestibulech jsou umístěny světelné boxy připomínající palácové klenby. Pro vytvoření měkkého a rozptýleného osvětlení jsou nad perforovanými kovovými panely umístěny ještě světlopropustné mléčné panely s LED zářivkami, které umožňují měnit barvy osvětlení stanice. Podlaha nástupiště je obložena deskami ze světlé žuly, střídající se s pruhy tmavého magnezitu. Stěny stanice, haly, schodiště a průchody jsou obloženy hliníkovými kompozitními panely.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Новопеределкино (станция метро) na ruské Wikipedii.

  1. Открылся самый протяженный в истории московского метро новый участок [online]. [cit. 2024-02-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-08-31. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
← směr Novokosino Metro v MoskvěKalininsko-Solncevskaja směr Aeroport Vnukovo
Borovskoje šosse Novoperedělkino Rasskazovka
Začátek , NovokosinoNovogirejevoPerovoŠosse Entuziastov Aviamotornaja Ploščaď Iljiča Marksistskaja Treťjakovskaja , konec
Volchonka Pljušicha Dorogomilovskaja
Začátek , Dělovoj centr Park Pobědy MinskajaLomonosovskij prospektRamenkiMičurinskij prospekt OzjornajaGovorovoSolncevoBorovskoje šosseNovoperedělkinoRasskazovkaPychtinoAeroport Vnukovo, konec