Park Pobědy (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Park Pobědy
Nástupiště Arbatsko-Pokrovské linky
Nástupiště Arbatsko-Pokrovské linky
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 2003
Linky Arbatsko-Pokrovskaja
Kalininsko-Solncevskaja
Technické informace
Počet nástupišť 2
Hloubka pod povrchem 84[1] m
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště stanice
Nejdelší eskalátorový tunel

Park Pobědy (rusky Парк Победы, do češtiny pak přeložitelné jako Park Vítězství) je stanice moskevského metra.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Park Pobědy je podzemní ražená trojlodní přestupní stanice. Do 7. ledna 2008 sloužila jako konečná pro linku Arbatsko-Pokrovskaja, nyní je na této lince průjezdná. Podle původních plánů tudy ale měly probíhat až čtyři linky, od ledna 2014 se jedná o přestupní stanici mezi Arbatsko-Pokrovskou linkou a západním fragmentem Kalininsko-Solncevské linky. Je postavena jako nejhlubší v celé síti metra, 73 m pod povrchem. Stanici tvoří dvě nástupiště, která jsou propojená přestupní chodbou vedenou nad úrovní obou stanic a kolmo k jejich ose; nástupiště jsou pak umístěna vedle sebe rovnoběžně. Vlaky Arbatsko-Petrovské linky zastavují na vnitřních kolejích obou nástupišť, zatímco vnější koleje jsou určeny pro vlaky Kalininsko-Solncevské linky. Stanice měla od svého otevření jeden výstup na povrch vedený eskalátorovým tunelem o délce 125 m z jižního nástupiště do podpovrchového vestibulu (je to nejdelší eskalátorový tunel v Evropě s eskalátory se 740 schody). Ze severně umístěného nástupiště je přímý výstup umožněn od března roku 2017, kdy byl otevřen nový eskalátorový tunel; při výstupu tudíž již není třeba užívat přestupní chodbu[2].

Hlavním tématem stanice při jejím ztvárnění bylo vítězství. V obou nástupištích (na místech kde končí střední loď) jsou umístěny mozaiky s motivem vítězství ruských či sovětských vojsk v letech 1812 a 1945. Ostatní prostory nástupiště jsou obloženy červeným a bílým mramorem; jednotlivá nástupiště se od sebe liší tím, že užití různých druhů mramoru je obráceno. Pro veřejnost se stanice otevřela 6. května roku 2003, stavěla se od roku 1986.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Метрополитен в цифрах [online]. Официальный сайт Московского метрополитена [cit. 2019-02-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-02-01. (rusky) 
  2. Three new Metro stations open in Moscow. welcome2018.com [online]. [cit. 2017-04-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Ščjolkovskaja Metro v MoskvěArbatsko-Pokrovskaja – 3 směr Pjatnickoje šosse
Kijevskaja Park Pobědy Slavjanskij bulvar
ŠčjolkovskajaPervomajskajaIzmajlovskajaPartizanskaja 14SemjonovskajaElektrozavodskajaBaumanskajaKurskaja 5 10Ploščaď Revoljucii 2Arbatskaja 1 4 9SmolenskajaKijevskaja 4 5Park Pobědy 8Slavjanskij bulvarKuncevskaja 4MolodjožnajaKrylatskojeStroginoMjakininoVolokolamskajaMitinoPjatnickoje šosse
← směr Novokosino Metro v MoskvěKalininsko-Solncevskaja – 8 směr Rasskazovka
Park Pobědy (stanice metra v Moskvě)
NovokosinoNovogirejevoPerovoŠosse Entuziastov 14AviamotornajaPloščaď Iljiča 10Marksistskaja 5 7Treťjakovskaja 2 6 ( – VolchonkaPljušichaDorogomilovskaja – )
Dělovoj centr 4 11Park Pobědy 3MinskajaLomonosovskij prospektRamenkiMičurinskij prospektOzjornajaGovorovoSolncevoBorovskoje šosseNovopěredělkinoRasskazovka