Lovosice (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lovosice
Nádraží v Lovosicích
Nádraží v Lovosicích
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Město Lovosice
Souřadnice
Lovosice (nádraží)
Lovosice (nádraží)
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 542571
Tratě 087, 090, 097, 114
Nadmořská výška 155 m n. m.
V provozu od 1. června 1850
Zabezpečovací zařízení elektronické stavědlo ESA 44
Dopravních kolejí 12 (osobní n.) + 12 (seřaďovací n.)
Nástupišť (hran) 4 (7)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Městská hromadná doprava v prostoru před nádražní budovou
Služby ve stanici Vnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechÚschovna zavazadelBezbariérové WCBufet nebo rychlé občerstveníObchody a další služby
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lovosice je železniční stanice ve stejnojmenném městě v okrese Litoměřice ve Ústeckém kraji nedaleko řeky Labe u městského mostu. Leží na dvoukolejné elektrizované trati 090 (3 kV ss) a jednokolejných neelektrizovaných tratích 087, 097, 114. Dále se ve městě nacházejí železniční stanice Lovosice město, Lovosice zastávka, Lovosice závod a Lovosice Prosmyky 1.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována jakožto součást trati společnosti Severní státní dráha (NStB) spojující Prahu a Drážďany, podle univerzalizované podoby stanic celé železniční stavby. Primárně sloužila k dopravní obsluze zhruba tři kilometry vzdálených Litoměřic na opačném břehu Labe. 1. června 1850 byl s lovosickým nádražím uveden do provozu celý nový úsek trasy z Prahy do Ústí nad Labem, odkud roku 1851 mohly vlaky pokračovat do Podmokel (Děčína) a na hranici se Saskem. 22. října 1882 otevřela Rakouská společnost státní dráhy (StEG) železniční trať stojící na základu cukrovarské vlečky do Libochovic, roku 1902 prodloužené do Loun. 18. října 1898 pak projekt společnosti Ústecko-teplická dráha spojil Řetenice u Teplic přes Lovosice a stanici Litoměřice horní nádraží, odkud byla 16. prosince dráha zprovozněna do České Lípy.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Z důvodu nutnosti zvýšení přepravní kapacity stanice proběhla koncem 60. let 20. století kompletní přestavba budov i kolejiště lovosické stanice. Namísto starého nádraží vznikla dále od centra nová výpravní budova ovlivněná bruselským stylem podle návrhu architekta Josefa Dandy, která ovšem z důvodu úspor nebyla realizována v plném rozsahu. Původní budova železniční stanice byla stržena roku 1970. Elektrický provoz na hlavní trati procházejícíc stanicí byl zahájen 1. 1. 1980.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stanicí prochází První železniční koridor, leží na trase 4. Panevropského železničního koridoru. Nachází se zde dále dvě nekrytá a tři krytá ostrovní nástupiště s podchodem pro cestující (2019). Rekonstrukce stanice byla dokončena roku 2018.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]