Cukrovar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bývalý cukrovar v Praze-Čakovicích

Cukrovar je továrna vyrábějící cukr. V ČR a dalších státech Evropy se cukr vyrábí z cukrové řepy, jinde pak z cukrové třtiny či jiných plodin.

Cukrovary na území Česka[editovat | editovat zdroj]

V polovině 19. století bylo na území Čech, Moravy a Slezska asi 400 cukrovarů. Mezi nejznámější patřil Cukrovar Židlochovice, kde byla vynalezena difuze (z jeho budovy je dnes posilovna a tělocvična), a cukrovar v Dačicích, kde vznikl kostkový cukr.

Na území Prahy fungovaly cukrovary na Zbraslavi (zanikl v 19. století), v Uhříněvsi (činnost ukončena v roce 1968)[1], v Modřanech a v Čakovicích. Oba ukončily v 90. letech 20. století svoji činnost: první byl zbořen, budovy druhého byly částečně rekonstruovány a slouží různým společnostem.

Od roku 2007 zpracovává cukrovou řepu těchto 7 cukrovarů:

Bývalý cukrovar v Mělníku je pouze balírnou cukru.

Největší výrobce cukru v České republice je společnost Tereos TTD, a.s., která provozuje cukrovary v Dobrovici a Českém Meziříčí.[2] Výroba v největším cukrovaru v Dobrovici se datuje od roku 1831.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie a současnost - Uhříněves - Městská část Praha 22
  2. Listy cukrovarnické a řepařské - statistika

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu cukrovar ve Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo cukrovar ve Wikislovníku
  • Adresář průmyslu cukrovarnického republiky Československé na rok 1921. Praha : Spolek cukrovarnických úředníků, 1921. Dostupné online.