Kostkový cukr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostky cukru

Kostkový cukr je potravinářský cukr upravený do podoby kostky. Až do poloviny 19. století se cukr distribuoval převážně ve formě cukrových homolí. Za vynálezce kostkového cukru je považován Jakub Kryštof Rad, jenž byl ředitelem dačické rafinérie a kostkový cukr si nechal patentovat v roce 1843, privilegium k výrobě kostkového cukru bylo Radovi uděleno 23. ledna 1843.[1]

Vynález[editovat | editovat zdroj]

Jako u mnoha jiných vynálezů, i zde sehrála roli náhoda. V roce 1841 se Juliana Radová snažila odštípnout kousek cukrové homole a přitom se poranila na prstu. Homole cukru byly tvrdé a nepraktické, až 1,5 metru vysoké. Kdo potřeboval cukr, neobešel se bez kladiva, kleští či páčidla. Žena navrhla svému muži Jakubu Kryštofovi Radovi, řediteli rafinerie a nadšenému vynálezci, aby přišel na jednodušší způsob.

Tvary[editovat | editovat zdroj]

Radovy první kostky měly tvar kvádru blízkého krychli s rozměry hran 1,2 cm a 1,5 cm. Později se začaly u různých výrobců lišit a také tvar se měnil od krychle po různé geometrické tvary, např. ve tvaru znaků karetních barev bridže – kříže, káry, srdce a piky.

Hmotnost[editovat | editovat zdroj]

Kostka cukru má obvykle hmotnost 3 až 6 g (typicky 5 g). Vyrábějí se však i kostky menší a větší. Např. v Rusku jsou oblíbené kostky tvaru protáhlého hranolu o hmotnosti asi 15 g. Souvisí to s tím, že čaj se tam často pije přes kostku cukru vloženou mezi přední zuby. Kostkový cukr se nejčastěji užívá ke slazení teplých nápojů ve střední a východní Evropě, jinde je méně běžný.

Barva[editovat | editovat zdroj]

Barevnost může být různá, ale nejčastěji se lze setkat s bílou barvou, jež je způsobena užitím rafinovaného cukru bez přídavku barviv.

Symbol[editovat | editovat zdroj]

Kostka cukru byla zvolena vládou ČR v některých propagačních materiálech za symbol předsednictví ČR v Radě EU v roce 2009.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]