Praha-Podbaba (železniční zastávka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o železniční zastávce otevřené v roce 2014. O zastávce existující v letech 1867–1949 pojednává článek Praha-Podbaba (železniční zastávka, 1867–1949).
Praha-Podbaba
Železniční zastávka
Železniční zastávka
StátČeskoČesko Česko
KrajHlavní město Praha
MěstoPraha (část Bubeneč)
Souřadnice
Praha-Podbaba
Praha-Podbaba
Praha-Podbaba, Praha
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice570275
TraťPraha–Děčín
V provozu od29. srpna 2014
Dopravní koleje2
Nástupiště (nástupní hrany)2 (2)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravatramvaje, autobusy, meziměstské autobusy
Služby ve staniciSchodiště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště
Pohled na zastávku ze zříceniny Baba

Praha-Podbaba je železniční zastávka zprovozněná roku 2014, která se nachází v Bubenči v Praze na železniční trati z Prahy do Děčína a je pojmenovaná podle lokality Podbaba. Zastávka se nachází v obvodu výhybny Praha-Bubeneč.[1] Zastavují zde osobní vlaky i některé rychlíky a je součástí přestupního uzlu, v němž na ni navazují tramvaje a městské i příměstské autobusy PID.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V letech 1867–1949 byla v provozu původní zastávka Podbaba, později přejmenovaná na Praha-Podbaba, umístěná severněji na téže trati, poblíž ústí Šáreckého potoka do Vltavy.

Tramvajová trať z Vítězného náměstí byla v letech 2010–2011 prodloužena do nové tramvajové smyčky Podbaba, do blízkosti železniční trati.

Popisovaná zastávka, vybudovaná poblíž této smyčky, byla uvedena do provozu 29. srpna 2014.[2] Současně s jejím otevřením bylo zrušeno zastavování osobních vlaků ve stanici Praha-Bubeneč, kde byla po Masarykově nádraží druhá nejstarší pražská nádražní budova sloužící svému původnímu účelu.[3] Stanice byla změněna na výhybnu a tramvajové i autobusové zastávky Podbaba byly přejmenovány na nový název Nádraží Podbaba.

Stavební uspořádání[editovat | editovat zdroj]

Na dvojkolejné trati jsou umístěna dvě zastřešená boční nástupiště, která jsou vybavena elektronickými nástupištními ukazateli aktuálních odjezdů vlaků. V rámci výstavby zastávky byl vybudován nový podchod pod železniční tratí směrem k Papírenské ulici, který zároveň slouží pro přístup k oběma nástupištím, a zanikl bývalý podchod, který vedl pod severozápadním koncem nynější zastávky. Podchod je vybaven schodišti i bezbariérovými rampami.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

V zastávce zastavují

  • osobní vlaky na lince Esko Praha S4/U4 (Praha – Ústí nad Labem)
  • osobní vlaky na lince Esko Praha S49 (Praha-Hostivař – Roztoky u Prahy)
  • rychlíky na lince Praha – Děčín (R20, v minulosti "R4" v systému číslování Esko).
  • rychlíky na lince Praha – Kralupy nad Vltavou R44.

Rychlíky neintegrované do PID ani mezinárodní expresy ve směru na Drážďany a zpět zde nezastavují.

Přestupní vazby[editovat | editovat zdroj]

U železniční zastávky zastavují na Podbabské ulici tramvaje a městské i příměstské autobusy PID. Ve směru do centra, k Vítěznému náměstí, je zastávka sdružená, ve směru na Šárecké údolí, Lysolaje, Suchdol a Roztoky je autobusová zastávka samostatná, umístěná až za odbočením tramvajové trati do smyčky.

Praha zde také plánuje postavit lanovku do čtvrti Bohnice.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Praha-Bubeneč (plánek výhybny). [s.l.]: SŽDC, 2016. 
  2. VÁCHAL, Adam; BUREŠ, Vítězslav. Změny v pražské MHD: další zastávky na znamení i lepší spojení vlakem. idnes.cz [online]. 2014-8-27 [cit. 2014-10-6]. Dostupné online. 
  3. DOLEJŠÍ, Milan. Praha se loučí s historickým nádražím, železničáři už ho nechtějí. Česká televize [online]. 2014-8-28 [cit. 2014-10-6]. Dostupné online. 
  4. SŮRA, Jan. Praha chce do konce roku vypsat soutěž na projektanta lanovky do Bohnic [online]. Avizer Z, s.r.o. [cit. 2019-12-30]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]