Hněvice (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hněvice
Nádraží v Hněvicích (součást města Štětí)
Nádraží v Hněvicích (součást města Štětí)
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
MěstoŠtětí
Souřadnice
Hněvice (nádraží)
Hněvice (nádraží)
Provozovatel dráhySŽDC
Kód stanice542878
Trať090
Nadmořská výška160 m n. m.
V provozu od1. června 1850
Zabezpečovací zařízeníESA 11
Dopravních kolejí8 (osobní n.) + 6 (seřaďovací n.)
Nástupišť (hran)4 (5)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaMěstská hromadná doprava v prostoru před nádražní budovou
Služby ve staniciVnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechBariérové WCVeřejné parkovištěSchodiště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hněvice jsou železniční stanice v někdejší obci Hněvice, nyní součásti města Štětí v okrese Litoměřice ve Ústeckém kraji při řece Labi. Leží na dvoukolejné elektrizované trati 090 (3 kV ss).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována pod názvem Štětí-Hněvice jakožto součást trati společnosti Severní státní dráha (NStB) spojující Prahu a Drážďany, podle univerzalizované podoby stanic celé železniční stavby. Primárně sloužila k dopravní obsluze města Štětí ležícího na opačném břehu Labe. 1. června 1850 byl s hněvickým nádražím uveden do provozu celý nový úsek trasy z Prahy do Ústí nad Labem, odkud roku 1851 mohly vlaky pokračovat do Podmokel (Děčína) a na hranici se Saskem. Roku 1854 byla trať privatisována a provozovatelem se stala Rakouská společnost státní dráhy (StEG).

Mezi oběma břehy byla vztyčena pontonová lávka, které se lidově říkalo létací most (německy fliegende Brucke), sloužící až do zahájení regulace labského koryta v roce 1908. Samostatné nádraží ve Štětí pak vzniklo roku 1874 jakožto součást Rakouské severozápadní dráhy (ÖNWB) spojující Vídeň a Berlín, na trati vedoucí podél opačného břehu Labe, došlo pak k odlišení názvů. Po StEG v roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

V období První republiky (1924) byl areál nádraží přestavěn a rozšířen, vznikla též nová prostornější nádražní budova. Kolejiště stanic Hněvice a Štětí bylo propojeno až kombinovaným železničním a silničním mostem postaveným roku 1973, vlečkou vedoucí středem komunikace, do průmyslového areálu štěťských papíren. Elektrický provoz na trati procházející stanicí byl zahájen 1. ledna 1980.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stanicí prochází První železniční koridor, leží na trase 4. Panevropského železničního koridoru. Stanice je upravena na koridorové železniční parametry: spoje mohou stanicí projíždět rychlostí až 160 km/h, je vybavena elektronickým stavědlem ESA 11. Nachází se zde tři nekrytá a jedno kryté ostrovní nástupiště s podchodem pro cestující a elektronickým informačním systémem (2019).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]