Lebeda rozkladitá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxLebeda rozkladitá
alternativní popis obrázku chybí
Kvetoucí lebeda rozkladitá
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď laskavcovité (Amaranthaceae)
Rod lebeda (Atriplex)
Binomické jméno
Atriplex patula
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lebeda rozkladitá (Atriplex patula) je jednoletá bylina z čeledi laskavcovitých (Amaranthaceae), ve starších taxonomických systémech byla řazena do čeledi merlíkovitých (Chenopodiaeceae). Lebeda je velice heterogenní rod, obsahuje okolo stovky různých druhů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to rostlina silně se větvící, bývá přímá i poléhavá, v mládí pomoučená. Lodyhy jsou buď vzpřímené nebo u poléhavé rostliny vystoupavé. Lodyhy dorůstají do výšky 20 až 80 cm bývají podélně žlutozeleně proužkovaná. Spodní listy s řapíky dlouhými 1 až 3 cm bývají kosmíkové, kopinaté s nápadnými dopředu vystouplými zuby. Celokrajné horní listy jsou kopinaté až úzké, čárkovité. Lebeda rozkladitá má kořen kulovitý, silný, jednoduchý nebo rozvětvený.

Květy nahloučeny do klubíček jsou uspořádány v koncových lichoklasech. Jsou většinou jednodomé, zřídka kdy dvoudomé. Často bývají květy samčí, samičí i obojaké na jediné rostlině. Samčí jsou bez listenů, samičí mají listeny v podobě krovek (neopadavých vnitřních lístků okvětí), která pevně uzavírají nažku. Krovky jsou kosníkovité až hrálovité s klínovitou až slabě zaokrouhlenou bází, nesrostlé. Kvete od června do října

Heterokarpie nažek lebedy rozkladité je podmíněna jejich vznikem z oboupohlavních i samičích květů. Tyto dva typy plodů se navzájem liší hlavně velikostí a barvou oplodí a osemení. Plody jsou uzavřeny v krovkách, které mají vyniklou žilnatinu, jsou lysé, mají olivově zelenou nebo hnědou barvu. Větší semena uzavřená v krovkách jsou od 3 do 4 mm dlouhá a 3 mm široká a bez krovek mají v průměru asi 2,4 mm. Menší semena jsou v krovkách dlouhá asi 2,5 mm a široká 2 mm a bez krovek v průměru asi 1,6 mm.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Lebeda rozkladitá se rozšiřuje jen semeny, jedná rostlina jich může mít až 6000. Semena opadají prostě pod rostlinu, odnese je vítr nebo je spláchne přívalová voda. Klíčí nepravidelně, velká semena dřív než malá, lépe klíčí po přezimování v půdě, klíčivost si udržuje po řadu let, klíčit začíná až na jaře po prohřátí půdy. V zemědělských kulturách se objevuje nejvíce až v létě, dobře snáší sesekání a velice rychle bohatě obrůstá.

Ilustrace Lebedy rozkladité

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Roste na půdách bohatých dusíkem, na kompostech, na rumištích, ve vinicích, u cest a hlavně na poli v dobře úživné a často vlhké půdě, nejlépe ji vyhovuje zásaditější podloží. Není příliš teplomilná, snáší i zastínění, roste i vysoko v horách, hojnější a košatější je však v teplejších oblastech.

V Česku je pravděpodobně původní nebo snad archeofyt. Rozšířena je v celé Evropě, severní i jižní Africe, v Orientu, na Sibiři i v Severní Americe.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Je to pozdně jarní plevelná rostlina škodící převážně v okopaninách, na vinicích i v obilí, utlačuje a zastiňuje užitkové rostliny a odebírá jim potřebnou vláhu a výživné látky z půdy. Pro jejich ničení je nutná častá okopávka a podmítka strnišť. Její pyl je výrazným alergenem.

Mladé rostliny jsou křehké a šťavnaté, již od starověku se z listů lebedy rozkladité připravovaly saláty, možno je konzumovat i jako špenát. Vhodná je i jako pícnina pro dobytek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dr. Miloš Deyl, Plevele polí a zahrad, Nakladatelství čsl. akademie věd, Praha, 1956

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]