Seznam systémů taxonomie rostlin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Taxonomický systém je souvislý celek, který slouží k vymezení a uspořádání jednotlivých taxonů. O taxonomickém systému hovoříme tehdy, když byl vytvořen pro velkou skupinu nějakých taxonů (např. krytosemenné rostliny). Abychom hovořili o taxonomickém systému, musí být toto dílo (z ohledem na dobu) dostatečně obsáhlé a úplné a jednotlivé taxony musí být uspořádány podle (někdy domnělé) příbuznosti mezi jednotlivými rostlinami.

První pokusy o taxonomické systémy jsou známy už z 18. století. V 19. století bylo třeba vytvořit jisté uspořádání a řád, protože byly neustále objevovány a popisovány nové a nové druhy, proto začaly vznikat taxonomické systémy. Zásadním dílem bylo Species Plantarum od Linného, které se dnes bere jako počáteční bod binomické nomenklatury rostlin. Toto dílo bylo na svou dobu rozsáhlé a úplné, nicméně nezabývá se příbuzenskými vztahy, snad kromě zařazení druhů do jednotlivých rodů, proto ho nepovažujeme za taxonomický systém.

Různé verze[editovat | editovat zdroj]

Tento seznam pojednává o hlavních taxonomických systémech, které jsou nebo byly používány ke klasifikaci rostlin. Některé systémy nebyly vydány najednou a definitivně, ale postupně vzniklo několik verzí, kdy se systém pokaždé trochu upravil. Například Croquistův systém existuje ve vice verzích.

  • APG III (2009)
    APG. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III.. Botanical Journal of the Linnean Society. 2009, roč. 161, s. 399–436. DOI:10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x. 
    (online: [1] |
  • APG IV (2016)
    BYNG, James W., et al. (The Angiosperm Phylogeny Group). An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society [online]. 24. březen 2016. Svazek 181, čís. 1, s. 1-20. Dostupné online. PDF [2]. ISSN 1095-8339. DOI:10.1111/boj.12385. (anglicky) 

Další systémy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku List of systems of plant taxonomy na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lindley, John (1846):The Vegetable Kingdom [In English, with list of systéms since 1703 (John Ray) until 1845] (available online at Gallica)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]