August Wilhelm Eichler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
August Wilhelm Eichler
A. W. Eichler.jpg
Narození 22. dubna 1839
Neukirchen
Úmrtí 2. března 1887 (ve věku 47 let)
Berlín
Alma mater Marburská univerzita
Zaměstnavatel Humboldtova univerzita
Ocenění Cotheniova medaile (1876)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

August Wilhelm Eichler, někdy také udáván pod latinizovaným jménem jako Augustus Guilielmus Eichler (22. dubna 1839 Neukirchen2. března 1887 Berlín), byl německý botanik, který vytvořil taxonomický systém, jenž bere v úvahu i příbuznost mezi rostlinami, fylogenezi a evoluci. Rostliny rozdělil na nekvetoucí (Cryptogamae) a kvetoucí (Phanerogamae). Eichler také dále rozdělil Phanerogamae na Angiospermae and GymnospermaeAngiospermae na Monocotyledonae and Dicotyledonae. Eichlerův systém byl základem Englerova systému, který byl hlavně v Evropě hodně užíván.

Eichler studoval na universitě v Marburgu, od roku 1871 byl profesorem na universitě ve Štýrském Hradci. V roce 1872 přijal místo na universitě v Kielu, kde zůstal až do roku 1878, poté se stal ředitel herbáře na universitě v Berlíně. Významné jsou také Eichlerovy studie ohledně květů, hlavně souměrnost květu aj. v jeho práci Blütendiagramme.

August Wilhelm Eichler má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Eichler.[1]

Dílo (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku August W. Eichler na anglické Wikipedii.

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]