Přeskočit na obsah

August Wilhelm Eichler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
August Wilhelm Eichler
Narození22. dubna 1839
Neukirchen
Úmrtí2. března 1887 (ve věku 47 let)
Berlín
Alma materMarburská univerzita
Povoláníbotanik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléHumboldtova univerzita
Kielská univerzita
Mnichovská univerzita
Univerzita Štýrský Hradec
OceněníCotheniova medaile (1876)
Funkceprofesor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

August Wilhelm Eichler, někdy také latinizovaným jménem Augustus Guilielmus Eichler (22. dubna 1839 Neukirchen2. března 1887 Berlín), byl německý botanik, který vytvořil taxonomický systém, který bere v úvahu i příbuznost mezi rostlinami, fylogenezi a evoluci. Rostliny rozdělil na nekvetoucí (Cryptogamae) a kvetoucí (Phanerogamae). Eichler také dále rozdělil Phanerogamae na Angiospermae a GymnospermaeAngiospermae na Monocotyledonae a Dicotyledonae. Eichlerův systém byl základem Englerova systému, který byl hlavně v Evropě hodně užíván.

Eichler studoval na univerzitě v Marburgu, od roku 1871 byl profesorem na univerzitě ve Štýrském Hradci. V roce 1872 přijal místo na univerzitě v Kielu, kde zůstal až do roku 1878, poté se stal ředitelem herbáře na Univerzitě Fridricha Viléma v Berlíně. Významné jsou také Eichlerovy studie ohledně květů, hlavně souměrnost květu aj. v jeho práci Blütendiagramme.

August Wilhelm Eichler má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Eichler.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

výběr

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1869 byl August Wilhelm Eichler zvolen členem Německé akademie věd Leopoldina. Ta mu v roce 1876 udělila Cotheniovu medaili. Od roku 1880 byl řádným členem Pruské[2] a od roku 1884 korespondujícím členem Bavorské akademie věd.[3] V roce 1885 byl zvolen členem Americké akademie umění a věd.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku August W. Eichler na anglické Wikipedii.

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 
  2. Mitglieder der Vorgängerakademien: August Wilhelm Eichler [online]. Berlin-Brandenburgische Akademie der Wissenschaften [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. 
  3. August Wilhelm Eichler, Bayerische Akademie der Wissenschaften
  4. Members of the American Academy. Listed by election year, 1850–1899 (PDF). navštíveno 24. 9. 2015

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]