Ruderální společenstvo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kopřivy

Ruderální společenstvo je odborný ekologický pojem, jímž je ve vědecké ekologii označováno společenstvo rostlin a živočichů, které vzniklo na ruderálním (rumištním) podkladu. Jedná se tedy o přírodní společenstvo, jež vzniklo v podmínkách člověkem výrazně pozměněného prostředí. Za ruderální společenstva lze považovat porosty rostlin např. na rumištích, smetištích, výsypkách, odvalech z těžby nerostů, železničních náspech, na okrajích cest a v příkopech podél nich apod. Pro tato místa je typická vysoká koncentrace živin (draslík, dusík).

Ruderální společenstva jsou tak jako jiná společenstva, předmětem zájmu ekologů a biologů, neboť, mimo jiné, také vypovídají o ekologické adaptabilitě a přizpůsobivosti celé pozemské přírody jakožto celku na člověkem pozměněné životní podmínky.

Ruderální flóra je označení pro rostliny přednostně osídlující lidskou činností narušené a zpustlé stanoviště. Někdy bývají nesprávně dávány do souvislosti s plevely, na rozdíl od nich však vždy nemusí být nežádoucí. Z hlediska životní strategie se většinou jedná o r-stratégy. Příkladem může být kopřiva (Urtica) nebo podběl (Tussilago).

Živočichové žijící na takovýchto stanovištích tvoří tzv. ruderální faunu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]