Kuklík městský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kuklík městský

alternativní popis obrázku chybí
Kuklík městský (Geum urbanum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: růžotvaré (Rosales)
Čeleď: růžovité (Rosaceae)
Rod: kuklík (Geum)
Binomické jméno
Geum urbanum
L.
Synonyma
  • kuklík obecný [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kuklík městský (Geum urbanum) je středně vysoká, v létě žlutě kvetoucí vytrvalá bylina vyrůstající téměř na celém území České republiky.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tento druh rodu kuklík roste, s výjimkou Islandu a severu Skandinávie, po celé Evropě a severu Afriky. Na východ od Evropy je rozšířen přes Malou Asii, oblasti okolo Kavkazu a Altaje až do podhůří severozápadního Himálaje. Vyskytuje se také v Severní Americe a Austrálii kde byl zavlečen.

Je to rostlina vlhkých, stinných a polostinných areálů s humózní půdou jako jsou křoviny, lemy listnatých lesů, parky, málo obhospodařované zahrady, lužní lesy a také rumiště a býlím zarostlé rozvaliny, včetně mnoha dalších lidskou činnosti ovlivněných stanovišť. V České republice se vyskytuje hojně. Je považován za diagnostický druh svazů Galio-Alliarion a Arction lappae.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá rostlina s tuhým, až 2 cm tlustým válcovitým oddenkem z kterého vyrůstá růžice krátce řapíkatých přízemních listů. Ty jsou přetrhovaně lyrovitě zpeřené a mají po dvou až šesti vejčitých postranních lístků; koncový lístek je větší. Z růžice vyrůstá jemně chlupatá, hranatá, větvená lodyha vysoká 20 až 80 cm. Ve spodní části je lodyha porostlá listy trojčetnými, výše vyrůstají listy trojlaločné s velkými, hrubě zastřihovanými palisty podobnými listům, všechny jsou z obou stran řídce porostle měkkými, přitisklými chlupy.

Rozkladité květenství, až osmikvěté, je tvořeno jednotlivými drobnými květy vyrůstajícími na koncích větví lodyhy. Květy s plochou číškou mají po okrajích 5 drobných lístků kalíšku střídajících se s 5 kopinatými lístky kalichu a uvnitř 5 jasně žlutých, obvejčitých plátků koruny. U okrajů květů jsou četné tyčinkyprašníky a uprostřed květů mnohé pestíky s vytrvalými, prohnutými čnělkami nesoucími blizny.

Na podporu opylení cizím pylem dozrávají nejprve blizny, od středu směrem ven z květu a teprve později prašníky, směrem do středu. Vedle těchto obojakých květů se na rostlinách někdy vyskytují i květy pouze samčí, jen s prašníky bez blizen. Kuklík městský kvete od května do srpna, opylován je hmyzem. Na ochranu neopylených květů před vlhkem se navečer a před deštěm květní stopky svěšují.

Plodem jsou drobné nažky uspořádané v kulovitém nebo vejčité kulovitém souplodí. Nažky jsou řídce a dlouze chlupaté, každá je zakončená zaschlou vytrvalou čnělkou s háčkem na konci. Rostliny se rozšiřují jak semeny, nažky se zachytnou za srst zvěře nebo šat lidí, tak i přirůstáním oddenků.[2][3][4][5]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Kuklík městský se dříve sbíral jako léčivka, natě a kořeny se v lidovém léčitelství používaly např. jako prostředky proti průjmu, krvácení, křečím a na snížení teploty. V oddenku jsou třísloviny, fenolové glykosidy, oleje, hořčiny a další látky. Jsou z něj průmyslově vyráběny potravní doplňky Deviral s deklarovaným antivirovým účinkem a Elixír na slinivku na posílení funkce slinivky. Byl také považován za kouzelnou rostlinu do škapulíře zahánějící zlé duchy.[2][4][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Geum urbanum (Kuklík městský) [online]. BioLib.cz, [cit. 2013-02-11]. Dostupné online.  
  2. a b c JAŠKOVÁ, Věra. BOTANY.cz: Kuklík městský [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 09.06.2008, [cit. 2013-02-11]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b Květena ČR: Kuklík městský [online]. Petr Kocián, [cit. 2013-02-11]. Dostupné online. (česky) 
  4. a b POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Geum urbanum [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, [cit. 2013-02-11]. S. 510. Dostupné online. (česky) 
  5. Botanická fotogalerie: Kuklík městský [online]. Ústav botaniky a zoologie, PF, Masarykova univerzita, Brno, rev. 18.01.2013, [cit. 2013-02-11]. Dostupné online. (česky) 
  6. Kuklík městský [online]. VIVANTIS a. s., Chrudim, [cit. 2013-02-11]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]