Přeskočit na obsah

Šedivka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxŠedivka
alternativní popis obrázku chybí
Šedivka šedá (Berteroa incana)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
Čeleďbrukvovité (Brassicaceae)
Rodšedivka (Berteroa)
DC., 1821
Druh vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šedivka (Berteroa) je rod rostlin z čeledi brukvovitých, který je rozčleněný do pěti druhů, z nich pouze jeden (šedivka šedá) vyrůstá v přírodě České republiky.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento rod pochází z Eurasie a byl druhotně rozšířen do Severní Ameriky. Je tvořen jednoletými nebo dvouletými rostlinami porostlými chlupy, jednoduchými smíšenými s hvězdicovitými. Přímé nebo vystoupavé lodyhy vyrůstají jednotlivě nebo se od základny trsnatě větví. Přízemní listyřapíky bývají celokrajné nebo zubaté a zvlněné. Lodyžní listy vyrůstající střídavě jsou přisedlé, bez oušek a nejčastěji celistvé.

Stopkaté čtyřčetné květy bez listenů rostoucí v horní části lodyh vytvářejí hustá hroznovitá květenství. Jejich vztyčené nebo rozložené kališní lístky mají podlouhlý tvar a nejsou trvalé. Obsrdčité korunní lístky bílé nebo méně často žluté barvy jsou delší než kališní a hluboce dvoulaločné. V květech je dále šest dvoumocných tyčinek s podlouhlými prašníky a čtyři nektarové žlázky pro opylovače. Semeník se čtyřmi až dvaceti vajíčky nese až 4 mm dlouhou čnělku s hlavičkovou nebo dvoulaločnou bliznou.

Plody jsou pukající, podlouhlé, mírně zploštělé šešulky, které bývají eliptického, vejčitého nebo okrouhlého tvaru a vyrůstají na štíhlých, vztyčených a do stran se mírně rozbíhajících stopkách. Semena uložená v šešulce ve dvou řadách jsou zaoblená a případně zploštělá, za vlhka neslizovatí. Rostliny se rozšiřují výhradně semeny. Základní chromozómové číslo je x = 8.[2][3]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. S. 647–811. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 18.12.2013]. Čís. 84, s. 647–811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  2. Flora of North America: Berteroa [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2013-12-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. AL-SHEHBAZ, Ihsan A. Brassicaceae Genera of the World: Berteroa [online]. Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, rev. 2003 [cit. 2013-12-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]