Truskavec obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTruskavec obecný
alternativní popis obrázku chybí
Truskavec obecný (Polygonum arenastrum)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď rdesnovité (Polygonaceae)
Rod truskavec (Polygonum)
Binomické jméno
Polygonum arenastrum
Boreau, 1857
Synonyma
  • Polygonum aviculare
  • Polygonum aequale
  • rdesno obecné
  • truskavec obecný
  • truskavec leskloplodý
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Truskavec obecný (Polygonum arenastrum) je jednoletá rostlina, nejhojněji se vyskytující druh rodu truskavec v celé České republice. Tato bylina, původně evropský druh, se rozšířila po všech světadílech,[1][2] vyjma tropických a mrazivých oblastí.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Na vlastnosti půdy není příliš choulostivý, hlavně že je mírně vlhká až suchá. Roste na slunci i v polostínu při pH od 5,6 do 8,4, nevadí mu posypovou solí zasolená a jinak znečištěná půda. Roste v příkopech, okolo cest a chodníků, hřišť, štěrkových parkovišť, na stavebních prolukách, navážkách a lidmi narušovaných stanovištích v blízkosti měst. Toleruje častá sešlapávání i mechanická poškozování, při klíčení špatně snáší konkurenci ostatních rostlin.[1][3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá, výjimečně krátce víceletá bylina s poléhavými lodyhami, které jsou plazivé a na koncích vystoupavé. Rýhované lodyhy bývají dlouhé až 60 cm a silně větvené, vyrůstají z kůlovitého kořene, který zajišťuje rostlině přežití i za letního sucha. Světle zelené listy s krátkými řapíky a blanitou botkou mají podlouhlé či obvejčité čepele, bývají asi 3 cm dlouhé, mají úzce klínovitou bázi, tupý vrcholek a jsou po obvodě celistvé a oboustranně zřetelně žilnaté.

Květy vyrůstají až po pěti ve svazečcíchpaždích listů. Téměř přisedlé, oboupohlavné květy s úzce vejčitými listeny jsou asi 3 mm velké a mají v jednom přeslenu pět dělených okvětních lístků, jenž jsou u báze nazelenalé a na okrajích bílé nebo narůžovělé. V květu je osm tyčineknitkami u báze rozšířenými. Tři velmi krátké čnělky mají hlavičkovité blizny.

Kvetou od května do října, opylovány jsou drobnými včelami a mouchami. Plodem jsou úzce vejčité, trojhranné, hnědé, nepukající nažky, obalené suchým okvětím a dlouhé asi 2 mm. Ploidie druhu je 2n = 4x = 40.[1][3][4][5]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rostliny se rozmnožují výhradně semeny, kterých vytvářejí velká množství a zůstávají v půdě klíčivá i po šesti létech. Z rostlin jsou rozptylována větrem nebo odplavována dešťovou vodou. Jsou také roznášena v trusu domácích i volně žijících býložravých zvířat. Obvykle klíčí na podzim nebo na jaře kdy je v půdě dostatek vlhkosti, s příchodem teplého počasí semenáče rostou velmi rychle.[3][4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Truskavec obecný je celý jedlý, semena se mohou požívat místo pohanky na kaši nebo mleté na mouku, lodyhy lze jíst vařené a dříve sloužívaly k přípravě rostlinných barviv. Z listů se vaříval diuretický čaj k léčbě úplavice a hemoroidů a jejich stahujících vlastnosti se využívalo při léčbě krvácejících ran.

Semeny se při nedostatku potravy živí mnozí zrnozobí ptáci i drobní hlodavci. Na polích jsou však rostliny nepříjemným plevelem, dlouhými kořeny vysávají vodu a živiny z blízkosti užitkových plodin a rozložitými lodyhami je krátce po vyklíčení silně zastiňují a omezují ve vzrůstu.[1][3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d MRÁZEK, Tomáš. BOTANY.cz: Truskavec obecný [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 21.09.2010 [cit. 2016-08-05]. Dostupné online. (česky) 
  2. US National Plant Germplasm System: Polygonum arenastrum [online]. United States Department of Agriculture, Beltsville, MD, USA [cit. 2016-08-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c d Prairie Wildflowers of Illinois: Polygonum arenastrum [online]. Illinois Wildflowers, John Hilty, USA [cit. 2016-08-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b c d QUIROZ, Diana. Invasive Species Compendium: Polygonum arenastrum [online]. CABI (Centre for Agriculture and Biosciences International), Wallingford, UK, rev. 01.10.2015 [cit. 2016-08-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. LI, An-ren; GRABOVSKAYA-BORODINA, Alisa E.; HONG, Suk-pyo. Flora of China: Polygonum arenastrum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-08-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]