Různoplodost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heterokarpní semena měsíčku
Heterokarní semena lebedy

Různoplodost (heterokarpie) je výskyt plodů nebo semen odlišných tvarů nebo velikostí na jedné rostlině. Mohou se odlišovat nejen vzhledem, ale i způsobem rozšiřování nebo různým průběhem klíčení.[1]

Rozdílné rozšiřování[editovat | editovat zdroj]

Příkladem, jak různé tvary plodů mohou ovlivnit jejich rozšiřování, je měsíček rolní (Calendula arvensis).

  • Nažky vnější řady květu jsou největší, jen nepatrně prohnuté a protaženy v zoban, v době zralostí jsou na hřbetě osazeny krátkými tvrdými háčky kterými se mohou zachycovat za srst zvířete.
  • Nažky střední řady jsou trochu prohnuté, mají lodičkový tvar a křídlaté obruby, které usnadňují roznášení větrem.
  • Nažky vnitřní řady jsou nejmenší, čárkovité, v době zralostí jsou vlnkovitě zprohýbané a stočené téměř do kruhu, vzezřením napodobují larvu nebo housenku a jsou skutečně požírány hmyzožravými ptáky, kteří je nestrávené roznášejí v trusu.[2]

Rozdílné rozšiřování i klíčení[editovat | editovat zdroj]

Příkladem různosti způsobu rozšiřování plodů do okolí a hlavně rozdílné doby klíčení semen je lebeda lesklá (Atriplex sagittata). Tato rostlina produkuje tři typy plodů, A, B, a C, Různost plodů je dána morfologii květů, rostlina má současně květy oboupohlavné i samičí.

  • Nažky typu A, světlé hnědé, velké 3 až 5 mm, kryté pouze v krovkách (neopadavé vnitřní lístky okvětí), opouštějí suchou rostlinu počátkem zimních měsíců a jsou schopné klíčit okamžitě. Jejich klíčení je v přírodě inhibováno nízkými teplotami a po oteplení z jara vyklíčí. Tato semena jsou z horní části lodyhy a mohou se ve větru dobře rozšiřovat díky velkým krovkám, jsou ze samičích květů. Nejlepší klíčivost mají po 1 až 2 letech.
  • Nažky typu C, černé, velké 1,5 až 2 mm, jsou kryté trvalým okvětím, mají dlouhou dormantní dobou. Do půdy se dostávají až počátkem jara a zůstávají v zemi jako trvalá půdní semenná banka. Jsou špatně větrem šiřitelné, vyrůstají ve spodní části lodyhy. Tento typ rostlina vytváří za příznivých podmínek, jsou z oboupohlavných květů. Tato semena mají nejvyšší klíčivost po 6 až 7 letech.
  • Nažky typu B, vytvářejí morfologicky i funkčně přechod mezi oběma zmíněnými typy A a C, mateřskou rostlinu opouštějí během celé zimy a podílejí se částečně na založení nové populace hned příští rok i částečně vytvářejí zásobu semen v půdě. Dormanci i vzhled mají tato semena různý, buď podobný typu A nebo B. Vyrůstají uprostřed lodyhy, kde jsou neuspořádaně samičí i bisexuální květy. Nejvyšší klíčivost mají po 3 až 5 letech.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Atlas anatomie cévnatých rostlin: Plod [online]. Katedra botaniky, PřF University Palackého, Olomouc [cit. 2010-12-16]. Dostupné online. (česky) 
  2. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Měsíček rolní [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2010-12-16]. S. 563, 564. Dostupné online. (česky) 
  3. Oddělení genetické ekologie: Heterokarpie [online]. Botanický ústav AV ČR, Průhonice [cit. 2010-12-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-02-02. (česky) 
  4. Biologické invaze: Srovnávací studie invazních a neinvazních druhů rodu Atriplex [online]. Botanický ústav AV ČR, Průhonice [cit. 2010-12-16]. Dostupné online. (česky)