Klášterní Hradisko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klášterní Hradisko
Klášterní Hradisko – celkový pohled na klášter Hradisko od jihozápadu
Základní informace
Charakter sídla městská čtvrť
Počet obyvatel 1 817 (26. 3. 2011[1])
Domů 160
Lokalita
PSČ 779 00
Obec Olomouc
Okres Olomouc
Katastrální území Klášterní Hradisko (0,95 km²)
Zeměpisné souřadnice
Klášterní Hradisko na mapě
Další údaje
Kód části obce 110558
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášterní Hradisko (německy Kloster Radisch) je historické město, klášter, městská čtvrť a katastrální území na severu statutárního města Olomouce s cca 2 tisíci obyvateli.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Klášter Hradisko.

Klášterní Hradisko má svou bohatou historii úzce spjatu s historií Olomouce a klášterem Hradisko patřícím k nejstarším na Moravě. Obyvatelstvo bydlelo vždy v klášteře a přilehlých domech.

Klášter byl založen 1078 k poctě svatého Štěpána olomouckým knížetem Otou I. Olomouckým a jeho ženou Eufemií. Ve 30. letech 12. století byl klášter zásluhou opata Bohumila celkově přestavěn. Téhož století zde působil nejstarší moravský dějepisec, tzv. hradišťský analista, a došlo také k vyhnání benediktýnů z Olomouce, na jejichž místo byl uveden řád premonstrátských řeholních kanovníků.

V roce 1241 byl klášter vypleněn mongolskými vojsky pod vedením Batúa. K dalším vojenským v pádům došlo za Husitské války|husitských válek, první proběhl 1429, druhý v červnu 1432, kdy táborská vojska klášter kromě kostela sv. Štěpána vypálila. Následovalo rozboření olomouckými měšťany. Také s přispěním Jiřího z Poděbrad poté došlo k menší obnově kláštera, ale roku 1469 vydal papež Pavel II. povolení ke zboření kláštera.

V letech 16421650 došlo k obsazení Olomouce švédskými vojsky a rozboření kláštera. Nejcennější knihy byly odvezeny do Švédska jako válečná kořist. Postupně byl klášter obnoven a v 17. a 18. století získal barokní vzhled díky lombardskému architektu jménem Giovanni Pietro Tencalla, který pracoval pro Karla II. z Lichtenstein-Castelcornu.

K definitivnímu zrušení kláštera došlo roku 1787 za josefínských reforem, majetek kanonie byl rozprodán. Už o dva roky dříve byl přeměněn na generální moravský seminář, v jehož čele v letech 17871790 působil Josef Dobrovský. Seminář byl ale zrušen už roku 1790 a objekty připadly armádě, která zde zřídila pevnostní skladiště. V roce 1800 zde byl zřízen zajatecký tábor francouzských vojáků a v lednu 1802 byla do Hradiska přestěhována vojenská nemocnice.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Statistický lexikon obcí 2013. Základní údaje za obce, části obcí a základní sídelní jednotky podle krajů a okresů. Olomoucký kraj – okres Olomouc [online]. Praha: Český statistický úřad, 2013-10-31 [cit. 2015-01-15]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]