Přeskočit na obsah

Eufémie Uherská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eufémie Uherská
Narození1045/1050?
Úmrtí2. dubna 1111
PohřbenaKlášter Hradisko
ManželOta I. Olomoucký
PotomciSvatopluk Olomoucký
Ota II. Olomoucký
Břetislav
Boleslava
DynastieArpádovci
OtecBéla I. Uherský
MatkaRyksa Polská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eufémie Uherská (1045/1050?2. dubna 1111) byla manželka olomouckého údělníka Oty Olomouckého.

Život[editovat | editovat zdroj]

Manželka nejmladšího ze synů českého knížete Břetislava I. a Jitky ze Svinibrodu byla uherská princezna, většina historiků má za to, že byla dcerou krále Bély I. a Richenzy Polské. Béla byl mladším bratrem Ondřeje I. a v tomto případě by Eufémie byla sestřenici druhé ženy Vratislava II. Adléty Uherské.

Historička Barbara Krzemienská přišla s jinou teorií, podle které Eufemie byla dcerou Ondřeje I. a Anastázie Rurikovny, tedy (nevlastní) Adlétinou sestrou. Jméno nejstaršího z Eufemiiných synů Svatopluka odkazuje za rurikovské předky Anastázie Rurikovny.

Když Ota Olomoucký v roce 1087 zemřel, uchýlila se Eufemie pod ochranu jeho bratra Konráda I. Brněnského. Zemřela roku 1111 a byla pohřbena po boku manžela v klášteře Hradisko. Konrád tak získal celou Moravu.

Syn Svatopluk se stal českým knížetem a Ota II. byl olomoucký a brněnský údělník.

V roce 2018 byli v kostele sv. Štěpána v komplexu kláštera Hradisko v Olomouci nalezeny mnohokrát přesunuté ostatky Eufemie a jejího manžela Oty I., kteří daný klášter zakládali. Mimo ně se v sakristii našli ostatky jejich vnuka Oty III., jeho ženy Durancie, a jejich dcery Marie a syna (není známo zda se jedná o syna Břetislava či Vladimíra).[1]


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK, Redakce /. Ostatky z Olomouce patří přemyslovským knížatům, potvrdili archeologové. Olomoucký deník. 2023-10-12. Dostupné online [cit. 2023-10-12]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]