Martin Wihoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
prof. PhDr. Martin Wihoda, Ph.D.
Martin Wihoda Aufnahme von Werner Maleczek.jpg
Narození14. února 1967 (55 let)
Opava
Alma materFilozofická fakulta Masarykovy univerzity
Povolánípedagog a historik
ZaměstnavatelFilozofická fakulta Masarykovy univerzity
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martin Wihoda (* 14. února 1967 Opava) je český historik, pracovník Historického ústavu na filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Odborně se zabývá středověkými dějinami střední a západní Evropy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Martin Wihoda maturoval na gymnáziu v Opavě a poté studoval historii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. V doktorském studiu pokračoval na univerzitách v Brně, WürzburguMarburgu, titul Ph.D. obhájil v roce 1999. V roce 2010 byl jmenován profesorem obecných dějin se zaměřením na středověk.[1] Od roku 2013 je členem mezinárodní Společnosti pro dějiny Štaufů (Gesellschaft für staufische Geschichte) se sídlem v Göppingenu[ujasnit]. Od roku 2017 působí jako člen vědecké rady projektu Constitutiones et acta publica imperatorum et regum na Berlínsko-braniborské akademii věd (Berlin-Brandenburgische Akademie der Wissenschaften).[zdroj?!] V roce 2019 byl zvolen členem korespondentem vedení Monumenta Germaniae HistoricaMnichově. Od roku 2020 je členem vědecké rady Institutu saských dějin a etnografie (Institut für Sächsische Geschichte und Volkskunde e.V.) při Saské akademii věd v Lipsku.

Odborně se věnuje „europeizaci“ dějin střední a středovýchodní Evropy raného a vrcholného středověku. Spolupracuje s historiky v Německu, Rakousku, PolskuMaďarsku. Mezi jeho žáky patří Martin Čapský, Petr Elbel, David Kalhous, Přemysl Bar, Anna Smékalová-Kernbach a Lukáš Reitinger.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prezident jmenoval nové profesory. Parlamentní listy [online]. [cit. 2020-01-02]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PÁNEK, Jaroslav; VOREL, Petr, a kol. Lexikon současných českých historiků. Praha ; Pardubice: Historický ústav Akademie věd České republiky ; Sdružení historiků České republiky (Historický klub) ; Východočeské muzeum, 1999. 373 s. ISBN 80-85268-84-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

články: