Kinesiotaping

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kinesiotaping je metoda využívaná ve fyzioterapii se záměrem ovlivňování muskuloskeletární a lymfatické soustavy.

Lékařské a vědecké komunity zhodnotili přínosy kinesiotapingu a nenalezly žádné přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že poskytuje prokazatelný účinek nad rámec placeba a prohlašují tuto léčbu za pseudovědu.[1][2][3]

Metoda spočívá v lepení elastických bavlněných pásek na postiženou oblast. Ty se aplikují na danou partii protaženou tak, aby se propnula kůže, a jejím třením se aktivuje teplotně citlivé lepidlo. Po návratu partie do klidové polohy dojde ke zvlnění pokožky. Tím se má pokožka nadlehčit, zvýšit intresticiální prostor a to má mít za následek zvýšené proudění lymfy a krve a sníží tlak na cévy, čímž urychlí proces hojení. Nalepená páska má současně stimuluvat speciální kožní receptory, následkem čehož se zvýší aktivita v dané tkáni, což proces hojení umocňuje. Dále se využívá za účelem zpevňování nebo uvádění kloubů do správné polohy - v tomto případě se páska nanáší s předpětím, které je různé, v závislosti na konkrétní aplikaci. V poslední době se využívá také jako jedna z metod Lymfatická masáž.

Použití[editovat | editovat zdroj]

  • Relaxace namožených, natažených nebo natržených svalů.
  • Stimulace oslabených nebo naopak uvolnění zatuhlých svalů.
  • Zredukování bolesti, otoků a modřin.
  • Korekční techniky - mechanické, fasciální, prostorové, funkční a další.
  • Lymfodrenáž.

Kinesio tape[editovat | editovat zdroj]

Kinesio IP, LLC je vlastníkem ochranné známky na Kinesio a Kinesio tejpování. Je vyroben z bavlny, může se natáhnout až na 160 % své délky, lepidlem je obvykle přírodní pryskyřice a je prodyšný a voděodolný.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kinesio tape byl vynalezen v sedmdesátých letech japonským chiropraktikem Dr. Kenzo Kasem. Nejprve byl využíván převážně v Japonsku, ale po svém představení na Olympiádě v Soulu v 1988 přešel do širokého povědomí fyzioterapeutické veřejnosti. Od té doby se jeho používání rozšířilo do celého světa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOVELLA, Steven. Olympic Pseudoscience. Science-Based Medicine [online]. 25.7.2012. Dostupné online. (anglicky) 
  2. JONES, Clay. A Miscellany of Medical Malarkey Episode 3: The Revengening. Science-Based Medicine [online]. 9.3.2018. Dostupné online. (anglicky) 
  3. LOCKE, Tim. Kinesio Tape for Athletes: A Big Help, or Hype?. WebMD [online]. WebMD LLC.. Dostupné online. (anglicky) 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]