Kalábrie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Kalabrijský poloostrov)
Skočit na: Navigace, Hledání
Regione Calabria
Coat of arms of Calabria.svg
Stát Flag of Italy.svg Itálie
Hlavní město Catanzaro
Provincie Catanzaro
Cosenza
Crotone
Reggio Calabria
Vibo Valentia
Počet obcí 409
Rozloha 15 079 km²
Obyvatelstvo (2014)
Počet obyvatel 1 977 150
Hustota zalidnění 130/km²
Italy Regions Calabria Map.png
Kalábrie na mapě Itálie

Kalábrie (italsky Calabria) /kaˈlaːbrja/ je kraj na jihu Itálie. Na severu sousedí s krajem Basilicata, na západě je obklopen Tyrhenským mořem a na východě Jónským mořem. Za Messinskou úžinou na západě leží Sicílie. Region má rozlohu 15 079 km² a žije zde téměř 2 milióny obyvatel. Dělí se na 5 provincií. Hlavním městem oblasti je od roku 1970 Catanzaro, ale v bývalém hlavním městě Reggio di Calabria stále sídlí místní zastupitelstvo.

Kalábrie, resp. kalábrijský poloostrov, patří mezi jedny z nejchudších regionů v Evropě. Chybí zde průmysl a větší množství památek. Má ale dlouhé pobřeží a jsou zde výborné podmínky pro milovníky potápění. Historická pitoreskní městečka a vynikající kuchyně začínají lákat turisty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Capo Colonna
Aspromonte
Reggio Calabria

Prehistorie[editovat | editovat zdroj]

První stopy lidské přítomnosti v Kalábrii sahají, až do paleolitu, jak o tom svědčí nálezy v jeskyních Praia a Mare a graffit Bos primigenius z Grotta del Romito v Papasidero, kde byla nalezená postava Bovid vyryté do skály před 12 000 roky. Důležité archeologické nálezy jsou uloženy v Reggio Calabria v Národním muzeu Magna Grecia.

Řecké období[editovat | editovat zdroj]

Mezi 8. a 9. století př. n. l. se četně dařilo významným měst z Magna Grecia, jako Rhegion, Krotonu, Locri Epizephyrii, Metauros a Sybaris, a několik dílčích kolonií založených samotnými koloniemi, jako například: Kaulon, Hipponion, Medma Terina a Scolacium.

Římské období[editovat | editovat zdroj]

Ve 3. století př. n. l. toto území dobyli Římané.

Středověk[editovat | editovat zdroj]

S pádem Západořímské říše, Kalabrie byla zpustošena válkou mezi Goty a Byzantince. Následně, vzhledem k Langobarské invaze, Byzantinci ztratili většinu Itálie včetně severní Kalábrie.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Olive z03.jpg

Kalábrie je převážně hornatá. Hory a horské masívy tvoří 42% rozlohy, vrchoviny a kopcovitá krajina 49%, nížiny a roviny pouze 9%. Jednotlivá pohoří náleží do Jižních Apenin, do podskupiny Kalábrijských Apenin. V severní části kraje tvoří hranici s Basilicatou Pohoří Pollino (Massiccio del Pollino) s nejvyššími horami Kalábrie Serra Dolcedorme (2 267 m) a Monte Pollino (2 248 m). Na severozápadě, podél pobřeží Tyrhénského moře, se rozkládá úzké horské pásmo Catena Costiera, nejvyšší bod 1 541 m. Ve střední části kraje, nad Catanzárskou šíjí, leží náhorní plošina Sila, má celkovou rozlohu téměř 2 000 km², nejvyšší bod Monte Botte Donato (1 928 m). Pod šíji na jihu kraje, ve střední části území, se rozkládá pásmo hor Serre Calabresi, nejvyšší bod 1 423 m. Na úplném jihu Apeninského poloostrova u Messinské úžiny pak leží pohoří Aspromonte, nejvyšší vrchol Montalto (1 955 m). Většina rovin a nížin leží při pobřeží obou moří. Kalábrie má díky svému protáhlému tvaru dlouhé pobřeží, na západě leží Tyrhénské moře, na východě Jónské moře. K největším kalábrijským řekám náleží Crati (91 km), Neto (80 km), Tacina (58 km) a Amato (56 km). V oblasti náhorní plošiny Sila se nachází také několik jezer, např. Lago Ampollino (5,6 km²).[1]

Zemědělství[editovat | editovat zdroj]

V primárním sektoru, zemědělství je rozvinuto především v pěstování olivovníků (kraj je na druhém místě v Itálii pro výrobu oleje), vinná réva a citrusy (jedním z nich je bergamot, který je základem mnoho parfémů). Hlavní zemědělský trh sídlí v Catanzaro. Důležitý je také rozvinutý rybolov.

Administrativní uspořádání[editovat | editovat zdroj]

Provincie Kalábrie
Stilo

Region se dělí na 5 provincií. Hlavním městem celého regionu je nyní Catanzaro. Je zde 409 obcí.

Turismus - hlavní centra v regionu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Anglická a italská verze Wiki

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]