Josif Pančić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josif Pančić
Panc.JPG
Narození 17. dubna 1814
Ugrini
Úmrtí 25. únorajul. / 8. března 1888greg. (ve věku 73 let)
Bělehrad
Národnost Srbové
Alma mater Univerzita Loránda Eötvöse v Budapešti
Zaměstnavatel Bělehradská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Josif Pančić je vyobrazen na desetidinárové bankovce

Josif Pančić (17. duben 1814, Ugrini - 8. březen 1888, Bělehrad) byl srbský botanik narozený v Chorvatsku, na území tehdejší Rakouské říše. Roku 1847 se rakouského občanství zřekl a získal srbské, souběžně též přestoupil z katolicismu na pravoslaví. V této souvislosti si také změnil původní jméno Josip na Josif.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z chudé zemědělské rodiny, ale strýc, který byl knězem, rozpoznal jeho talent a pomohl mu vystudovat nejprve střední školu v Rijece a posléze i školu vysokou. Zpočátku studoval filozofii na univerzitě v Záhřebu, ale nakonec se přeorientoval na lékařství a přemístil se na univerzitu do Budapešti. Na medicíně se zapsal i na přednášky maďarského botanika a lékaře J. Sadlera, které ho velmi ovlivnily a rychle se specializoval právě na botaniku. Absolvoval roku 1843. Jeho dizertační práce nesla název Taxilogia Botanica. Získal titul doktora medicíny i botaniky.

Po studiích se rozhodl pro soukromou lékařskou praxi v Budapešti, jeho ekonomická situace se však příliš nelepšila. Rozhodl se proto přijmout nabídku dělat vychovatele v hornickém městě v severním Banátu. Tak získal jistý příjem a zejména čas, který mohl začít věnovat vědě. Místo, kde pobýval, vyzývalo ke studiu hornin a minerálů, ale brzy začal podnikat také botanické výpravy do Karpat, na písečné duny Deliblatske peščary a do dunajské soutěsky Železná vrata.

V roce 1845 s geologickými sbírkami odcestoval do Vídně. Zde je daroval Přírodovědeckému muzeu, kde se také seznámil s dalšími botaniky, S. L. Endlicherem a J. Heuffelem. Ve Vídni nějaký čas pobýval a zde se také spřátelil se srbským lingvistou Vukem Karadžićem, který se živě zajímal o Pančićovy průkopnické teorie.

K nim patřila i domněnka, že flóra Bosny je spojnicí mezi flórou adriatickou a panonskou. Chtěl ji ověřit a odjet do Bosny, ale protože bádal soukromě, potřeboval být v Bosně nějak zajištěn, mít tam nějaké s vědou nesouvisející poslání. V roce 1846 proto odjel do Bělehradu, kde požádal ministra vnitra o zaměstnání v Užici, na hranicích Bosny. Ministru vnitra se zdála žádost podezřelá (Bosna byla tehdy jako dnes oblastí s politickým napětím) a nevyhověl mu. Úplnou náhodou však Pančić potkal též ministra zahraničí, který se zmínil, že vláda nemá dost lidí, kteří by pomohli s epidemie tyfu v oblasti Kragujevace. Pančić se jako bývalý lékař ihned nabídl, a tak se dostal do místa, které bylo pro jeho bádání klíčové. Jeho herbář, který zde posbíral, měl asi 180 tisíc položek.

Od roku 1853 působil v Bělehradě, nejprve učil na lyceu jako mimořádný profesor, od roku 1854 jako řádný profesor. Napsal v té době rovněž učebnici zoologie, geologie a mineralogie. Posléze začal přednášet na vysoké škole Velika Škola (roku 1863 byla přejmenována na Bělehradskou univerzitu). Zde se dokonce stal rektorem (1866-1872). Roku 1874 založil v Bělehradě botanickou zahradu, tehdy se nacházela na břehu Dunaje (později byla přemístěna do bývalého ovocného sadu Jevrema, dnes se proto nazývá Jevremovac).

V roce 1874 vydal své hlavní dílo Flora Kněževine Srbije ili vaskularne biljko, koje v Srbiji divlje rastu (Flora Principatu Serbiae). Je zde popsáno 2422 vyšších rostlin, z toho 31 do té doby neznámých (např. dva druhy ramondie (Ramonda serbica, Ramonda nathaliae), javor Acer intermedium či kozlík Valeriana bertiscea). Tato práce mu zajistila konečně reputaci, a to i mezinárodní.

Jako uznávaný botanik si mohl plánovat výpravy již bez potíží, květenu tak studoval v následujících letech v Bulharsku, v Černé Hoře, v pobřežním krasu, oblasti kolem hor Orjen, Lovčen, Durmitor, Sinjavinu, Vojnik a Komovi a na horním toku řek Tara a Morača. U řeky Tara také učinil svůj známý objev smrku omoriky (Picea omorika).

V 70. letech vstoupil i do politiky a veřejného života, v letech 1870-1871 byl poslancem Skupštiny. Roku 1880 byl jmenován prezidentem Kulturní rady na ministerstvu kultury. Roku 1884 se stal členem státní rady. V roce 1887 byl zvolen prvním prezidentem nově vzniklé Srbské královská akademie věd a umění.

Pančić si přál být pochován v pohoří Kopaonik. To se stalo až roku 1951, kdy tam byly jeho ostatky uloženy v malém mauzoleu, které nechala postavit akademie věd ve spolupráci s bělehradskou univerzitou a turistickou jednotou. Mauzoleum bylo pobořeno při bombardování NATO v roce 1999.[1]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

 • Die Flora der Serpentinberge in Mittel-Serbien (1859)
 • Pisces Serbiae (1860)
 • Zur Moosflora des nordöstlichen Banates (1861)
 • Arena mobilis in Serbia eiusque flora (1863)
 • Flora agri Belgradensis methodo analytica digesta – "Flora u okolini Beogradskoj po analitičnom metodu" (1865)
 • Šumsko drveće i šiblje u Srbiji (1871)
 • Flora Principatus Serbiae – "Flora knez̆evine Srbije ili vaskularne biljke, koje y Srbije divlie rastu" (1874)
 • Eine neue conifere in den östlichen Alpen (1876)
 • Flora u okolini Beogradskoj po analitičnoj sistemi (1878)
 • Elementa ad floram principatus, Bulgariae (1883)
 • Nova graca za flora knez︠h︡evine Bugarske (1886)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://botany.cz/cs/pancic/