Durmitor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní park Durmitor
Světové dědictví UNESCO
NP Durmitor
NP Durmitor
Smluvní stát Černá Hora Černá Hora
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium vii, viii, ix
Odkaz 100 (anglicky)
Oblast Jihovýchodní Evropa
Zařazení do seznamu
Zařazení 1980 (4. zasedání)

Durmitor je pohoří, které se nachází na severu Černé Hory, u hranic s Bosnou a Hercegovinou. Je součástí Dinárských hor. Nejvyšším vrcholem Durmitoru je Bobotov kuk (2 523 m). Krajina je zde pustá, roste zde převážně tráva a kleč, potom také různé druhy mechů. Celá oblast je tvořena vápencem, stejně jako celé jaderské pobřeží Chorvatska a Bosny.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Pohoří se z geologického hlediska skládá ze silně zvrásněných druhohorních vápenců, které jsou značně poznamenány činností dávných ledovců a tektonikou. Mezi četné krasové jevy zde patří závrty, jeskyně, propasti.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Černé jezero

Centrální část pohoří s hlubokými kaňony řek Tara, Draga a Sušica o rozloze 390 km² byla roku 1952 prohlášena národním parkem. Oblast je poměrně málo navštěvovaná. Od roku 1980 je Národní park Durmitor zapsán na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

V horách je pouze několik malých vesnic, kde se daří toliko pastevcům. Významným střediskem zimních sportů je malé městečko Žabljak. Pohoří má i svůj historický význam – v letech 19421943 se zde ukrývali jugoslávští partyzáni a Josip Broz Tito.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

V pohoří se nachází 19 jezer a jsou většinou ledovcového původu. Významným turistickým střediskem pohoří je obec Žabljak, která leží v nadmořské výšce 1450 m. Jedná se zároveň i o zimní, lyžařské středisko.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]