Durmitor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní park Durmitor
Světové dědictví UNESCO
NP Durmitor

NP Durmitor

Smluvní stát Černá HoraČerná Hora Černá Hora
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium vii, viii, ix
Odkaz 100 (anglicky)
Oblast Jihovýchodní Evropa
Zařazení do seznamu
Zařazení 1980 (4. zasedání)

Durmitor je pohoří, které se nachází na severu Černé Hory, u hranic s Bosnou a Hercegovinou. Je součástí Dinárských hor. Nejvyšším vrcholem Durmitoru je Bobotov kuk (2 523 m). Krajina je zde pustá, roste zde převážně tráva a kleč, potom také různé druhy mechů. Celá oblast je tvořena vápencem, stejně jako celé jaderské pobřeží Chorvatska a Bosny.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Pohoří se z geologického hlediska skládá ze silně zvrásněných druhohorních vápenců, které jsou značně poznamenány činností dávných ledovců a tektonikou. Mezi četné krasové jevy zde patří závrty, jeskyně, propasti.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Černé jezero

Centrální část pohoří s hlubokými kaňony řek Tara, Draga a Sušica o rozloze 390 km² byla roku 1952 prohlášena národním parkem. Oblast je poměrně málo navštěvovaná. Od roku 1980 je Národní park Durmitor zapsán na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

V horách je pouze několik malých vesnic, kde se daří toliko pastevcům. Významným střediskem zimních sportů je malé městečko Žabljak. Pohoří má i svůj historický význam – v letech 19421943 se zde ukrývali jugoslávští partyzáni a Josip Broz Tito.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

V pohoří se nachází 19 jezer a jsou většinou ledovcového původu. Významným turistickým střediskem pohoří je obec Žabljak, která leží v nadmořské výšce 1450 m. Jedná se zároveň i o zimní, lyžařské středisko.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]