Železná vrata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Železná vrata
Pohled na přehradní hráz
Pohled na přehradní hráz
Poloha
Souřadnice

Železná vrata (srbsky Ђердапска клисура, Đerdapska klisura, rumunsky Porțile de Fier) je název pro přehradu, vodní nádrž, ale i soutěsku na konci středního toku Dunaje mezi Rumunskem a Srbskem. Přehrada byla vybudována v letech 1964–1972 a je nazývána podle soutěsky Železná vrata. Nádrž tvoří část hranice mezi Rumunskem a Srbskem. Je využívaná k plavbě typu řeka-moře a naopak. Přehrada je vysoká 63 m a dlouhá 1200 m, s hydroelektrárnou o kapacitě 2100 MW, po dokončení zvedla hladinu Dunaje o 33 metrů.

Lodní doprava je zajištěna pomocí průplavu, který je součástí vybudované přehrady.

Soutěsky[editovat | editovat zdroj]

Železnými vraty se někdy nazývá celé průlomové údolí Dunaje od města Baziaș po město Turno Severin. Soutěska odděluje Karpaty a Starou planinu. První výrazné zúžení Dunaje je za rumunským ostrovem Moldova Veche a tato část je známá jako soutěska Golubac. Její délka je 14,5 km a v nejužším místě 230 metrů široká. Na začátku na srbském břehu leží středověká pevnost Golubac. Za údolím Ljupovska je druhá soutěska pojmenovaná Gospodjin Vir, která je 15 km dlouhá a v nejužších místech se zúžuje na 220 m. Výška okolních svahů dosahuje 500 metrů nad hladinu Dunaje. Údolí u města Donji Milanovac spojuje s Velkou a Malou Kazanskou soutěskou o celkové délce 19 km. Údolí Oršovy je poslední širší místo než Dunaj dosáhne Valašských nížin soutěskou Sipu

Soutěska Velký Kazaň je nejznámějším a nejužším místem, Dunaj se zde zúžuje na 150 m a jeho hloubka dosahuje 53 m. Východně od tohoto místa nechal císař Traján postavit most přes Dunaj, Trajánův most. Most byl postaven v letech 103 až 105 n.l pod vedením řeckého architekta Apollodórose z Damašku. Na pravém (srbském) břehu to připomíná římská plaketa.

Kazanská soutěska v nejužším místě

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Encyklopedické heslo Železná vrata v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích