Železná vrata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železná vrata
Pohled na přehradní hráz
Pohled na přehradní hráz
Poloha
Souřadnice
Kazanská soutěska v nejužším místě

Železná vrata (srbsky Ђердапска клисура, Đerdapska klisura, rumunsky Porțile de Fier) je název pro přehradu, vodní nádrž, ale i soutěsku na konci středního toku Dunaje mezi Rumunskem a Srbskem. Přehrada byla vybudována v letech 1964[1]–1972 a je nazývána podle soutěsky Železná vrata. Nádrž tvoří část hranice mezi Rumunskem a Srbskem. Je využívaná k plavbě typu řeka-moře a naopak. Přehrada je vysoká 63 m a dlouhá 1200 m, s hydroelektrárnou o kapacitě 2100 MW, po dokončení zvedla hladinu Dunaje o 33 metrů.

Lodní doprava je zajištěna pomocí průplavu, který je součástí vybudované přehrady.

Soutěsky[editovat | editovat zdroj]

Železnými vraty se někdy nazývá celé průlomové údolí Dunaje od města Baziaș po město Turno Severin. Soutěska odděluje Karpaty a Staré hory (Stara planina). První výrazné zúžení Dunaje je za rumunským ostrovem Moldova Veche a tato část je známá jako soutěska Golubac. Její délka je 14,5 km a v nejužším místě 230 metrů široká. Na začátku na srbském břehu leží středověká pevnost Golubac. Za údolím Ljupovska je druhá soutěska pojmenovaná Gospodjin Vir, která je 15 km dlouhá a v nejužších místech se zúžuje na 220 m. Výška okolních svahů dosahuje 500 metrů nad hladinu Dunaje. Údolí u města Donji Milanovac spojuje s Velkou a Malou Kazanskou soutěskou o celkové délce 19 km. Údolí Oršovy je poslední širší místo než Dunaj dosáhne Valašských nížin soutěskou Sipu.

Soutěska Velký Kazaň je nejznámějším a nejužším místem, Dunaj se zde zužuje na 150 m a jeho hloubka dosahuje 53 m. Východně od tohoto místa nechal císař Traján postavit most přes Dunaj, Trajánův most. Most byl postaven v letech 103 až 105 n.l pod vedením řeckého architekta Apollodórose z Damašku. Na pravém (srbském) břehu to připomíná římská plaketa.


Fotografie stavebních prací na přehradě, rok 1970.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DOLNIČAR, Ivan. Jugoslavija 1941 – 1981. Bělehrad: eksport pres, 1981. S. 301. (srbochorvatština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]