Železná vrata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železná vrata
Pohled na přehradní hráz
Pohled na přehradní hráz
Poloha
Stát SrbskoSrbsko Srbsko
RumunskoRumunsko Rumunsko
Souřadnice
Vodní nádrž
Délka 1,2 km
Ostatní
Začátek výstavby 1964
Dokončení 1972
Kazanská soutěska v nejužším místě

Železná vrata (srbsky Ђердапска клисура, Đerdapska klisura, rumunsky Porțile de Fier) je název pro přehradu, vodní nádrž, ale i soutěsku na konci středního toku Dunaje mezi Rumunskem a Srbskem. Přehrada byla vybudována v letech 1964[1]–1972 a je nazývána podle soutěsky Železná vrata. Nádrž tvoří část hranice mezi Rumunskem a Srbskem. Je využívaná k plavbě typu řeka-moře a naopak. Přehrada je vysoká 63 m a dlouhá 1200 m, s hydroelektrárnou o kapacitě 2100 MW, po dokončení zvedla hladinu Dunaje o 33 metrů.

Lodní doprava je zajištěna pomocí průplavu, který je součástí vybudované přehrady.

Soutěsky[editovat | editovat zdroj]

Železnými vraty se někdy nazývá celé průlomové údolí Dunaje od města Baziaș po město Turno Severin. Soutěska odděluje Karpaty a Staré hory (Stara planina). První výrazné zúžení Dunaje je za rumunským ostrovem Moldova Veche a tato část je známá jako soutěska Golubac. Její délka je 14,5 km a v nejužším místě 230 metrů široká. Na začátku na srbském břehu leží středověká pevnost Golubac. Za údolím Ljupovska je druhá soutěska pojmenovaná Gospodjin Vir, která je 15 km dlouhá a v nejužších místech se zúžuje na 220 m. Výška okolních svahů dosahuje 500 metrů nad hladinu Dunaje. Údolí u města Donji Milanovac spojuje s Velkou a Malou Kazanskou soutěskou o celkové délce 19 km. Údolí Oršovy je poslední širší místo než Dunaj dosáhne Valašských nížin soutěskou Sipu.

Soutěska Velký Kazaň je nejznámějším a nejužším místem, Dunaj se zde zužuje na 150 m a jeho hloubka dosahuje 53 m. Východně od tohoto místa nechal císař Traján postavit most přes Dunaj, Trajánův most. Most byl postaven v letech 103 až 105 n.l pod vedením řeckého architekta Apollodórose z Damašku. Na pravém (srbském) břehu to připomíná římská plaketa.


Fotografie stavebních prací na přehradě, rok 1970.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DOLNIČAR, Ivan. Jugoslavija 1941 – 1981. Bělehrad: eksport pres, 1981. S. 301. (srbochorvatština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]