Smrk omorika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Smrk omorika

Smrk omorika (Picea omorika)
Smrk omorika (Picea omorika)
Stupeň ohrožení podle IUCN
Ohrožený druh
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: nahosemenné (Pinophyta)
Třída: jehličnany (Pinopsida)
Řád: borovicotvaré (Pinales)
Čeleď: borovicovité (Pinaceae)
Rod: smrk (Picea)
Binomické jméno
Picea omorika
(Pančić) Purk.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smrk omorika nebo též smrk Pančićův (Picea omorika, srbsky: Панчићева оморика, Pančićeva omorika) je vzácný druh smrku. Je endemický v západním Srbsku a východní Bosně s celkovou rozlohou jen asi 60 hektarů.[zdroj?] Roste v nadmořské výšce 800 - 1600 metrů. Objeven byl v roce 1875.

Je charakteristický extrémně štíhlou korunou, nejvýše širokou 3,5 m. Jedná se o vždyzelený strom vysoký 20 - 35 metrů, výjimečně až 40 metrů s kmenem o průměru až 1 metr. Jehličí je 10-20 mm dlouhé. Šišky jsou 4 - 7 cm dlouhé.

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Smrk omorika je jeden z nejotužilejších smrků. Je schopný růst na široké škále půd včetně kyselých a písčitých. Dokáže růst i na sušších štěrkových stanovištích (v mládí třeba chránit před mrazivými a vysušujícími větry). Je to jeden z mála smrků, který přežije trvalé znečištění ovzduší. Většinou netrpí chorobami a škůdci. Jeho nevýhodami je pomalý růst a to, že nesnese zastínění.[L 1]

Výsadba[editovat | editovat zdroj]

Mimo svůj původ se jeho pěstování rozšířilo, má velký význam v zahradnictví jako okrasný strom. Jeho habitus má úzký sloupovitý tvar (proto se hodí i na vysazování do menších ploch) a je vhodný spíše pro solitérní výsadby. Přesazování je možné do jeho 20 let. Ve větších krajinářských úpravách je vhodné ho vysazovat od 200 do 800 m n. m.[L 1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HIEKE, Karel; PINC, Miroslav. Praktická dendrologie, díl 1.,. 1.. vyd. [s.l.] : nakladatelství SZN, 1978. ISBN 000128363.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. IUCN Red List 2015.4. 30. listopadu 2015. Dostupné online.