Hnutí pěti hvězd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hnutí pěti hvězdiček)
Skočit na: Navigace, Hledání
Hnutí pěti hvězd
Zkratka M5S
Sídlo ItálieItálie Itálie
Oficiální web
www.movimento5stelle.it
Virginia Raggi, starostka Říma a členka Hnutí pěti hvězd

Hnutí pěti hvězd (italsky Movimento 5 Stelle, M5S)[1] je politická strana v Itálii, kterou založil populární komik a blogger Beppe Grillo a webový stratég Gianroberto Casaleggio 4. října 2009.[2] Po Casaleggiově smrti vede stranu Grillo a ředitelství strany, které má 5 členů (v současnosti jsou jejími členy Alessandro Di Battista, Luigi Di Maio, Roberto Fico, Carla Ruocco a Carlo Sibilia.

Program[editovat | editovat zdroj]

Hnutí je považováno za populistické, antisystémové, ekologické (environmentalistické) a euroskeptické.[2] [3] [4] Hnutí je proti stranické politice a úporně odmítá zařazení do pravolevého politického spektra.[3] „Pět hvězdiček“ je odkaz na pět klíčových otázek pro stranu: veřejná voda, udržitelná doprava, trvale udržitelný rozvoj, právo na přístup k internetu a environmentalismus. Strana dále prosazuje elektronickou a přímou demokracii, omezení byrokracie, myšlenky nerůstu a míru. V zahraniční politice hnutí odsuzuje vojenské intervence Západu (NATO) v Afgánistánu, Iráku a Libyi a staví se proti americké intervenci v Sýrii.

Volební výsledky[editovat | editovat zdroj]

V parlamentních volbách v roce 2013 se M5S stalo druhou nejsilnější stranou v italském parlamentu, získali 109 ze 630 mandátů, čímž skončili v opozici. V evropském parlamentu je hnutí součástí politického uskupení Evropa svobody a přímé demokracie, mezi něž patří i Strana nezávislosti Spojeného království nebo Strana svobodných občanů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Five Star Movement na anglické Wikipedii.

  1. Movimento 5 stelle nell'Enciclopedia Treccani. www.treccani.it [online]. [cit. 2016-07-09]. Dostupné online. 
  2. a b ŠLAJCHRTOVÁ, Leona. Berlusconi je passé, komik Grillo vyžene dinosaury, věří mladí Italové. iDNES.cz [online]. 2013-02-23 [cit. 2016-07-09]. Dostupné online. 
  3. a b KUČÍK, Vít. Beppe Grillo: Italský příklad pro české populisty. Česká pozice [online]. 2012-06-29 [cit. 2016-07-09]. Dostupné online. 
  4. FIALA, Zbyněk. Kvasí to i v Itálii. Literární noviny [online]. 2016-06-21 [cit. 2016-07-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]